WASHINGTON 6. decembra (SITA/AP/AFP) - Do prvej štvrtiny roku 2008 by mala z Iraku odísť väčšina príslušníkov amerických bojových jednotiek. Po tomto termíne by v krajine mali zostať len vojaci, ktorí trénujú iracké bezpečnostné sily, a príslušníci elitných síl rýchleho nasadenia, ktorí by mali čeliť bojovníkom al-Kájdy. Tieto návrhy sú súčasťou dlhoočakávanej správy, ktorú v stredu predložila americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi a poslancom a senátorom v Kongrese desaťčlenná nezávislá komisia vedená bývalým šéfom americkej diplomacie Jamesom Bakerom a bývalým kongresmanom Leeom Hamiltonom. Termín na stiahnutie väčšiny vojakov z tejto krajiny by podľa autorov správy nemal byť záväzný - môže sa zmeniť na základe vývoja v Iraku.
Komisia zložená z odborníkov na zahraničnú politiku z demokratického aj republikánskeho tábora odporúča stiahnuť do marca 2008 z Iraku všetkých 15 bojových brigád americkej armády. Tie tvoria základ operácií medzinárodných jednotiek v krajine. Podľa odporúčaní komisie by malo v Iraku po tomto termíne zostať pôsobiť len asi 70 000 príslušníkov amerických ozbrojených síl vrátane cvičiteľov, expertov na logistiku a príslušníkov elitných síl rýchleho nasadenia. Autori správy nesúhlasia s tézou, ktorú presadzuje Bushova administratíva - že pôsobenie amerických vojsk v Iraku by malo zostať časovo neobmedzené a že stiahnutie vojakov môže byť až reakciou na pozitívny vývoj v krajine.
Bushova iracká politika podľa autorov správy už "nefunguje", situácia v krajine je "veľmi vážna a naďalej sa zhoršuje", pričom schopnosť Spojených štátov "ovplyvňovať dianie vo vnútri Iraku je stále menšia". Dôraz by mali Američania naďalej klásť najmä na výcvik irackých bezpečnostných síl. Správa navrhuje okrem iného aj zvýšenie počtu cvičiteľov z radov americkej armády, ako aj dočasné včlenenie amerických "inštruktorov" do samotných jednotiek.
Správa odporúča Bushovi zaangažovať do rozhodovania o budúcnosti Iraku susedov tejto krajiny, a to vrátane Iránu a Sýrie. To je niečo, čo Bushova administratíva ešte pred niekoľkými týždňami vylučovala, v posledných dňoch však už z Bieleho domu vychádzali signály, ktoré by mohli naznačovať zmenu postoja k tejto otázke.
Správa nezávislej komisie má 160 strán a obsahuje 79 samostatných odporúčaní pre americkú administratívu. "Je čas nájsť novú cestu ako ďalej, nájsť nový prístup," povedal na tlačovej konferencii po odovzdaní správy Bushovi predsedajúci člen komisie Baker. Pripustil, že je pravda to, čo tvrdí Biely dom - že na stabilizáciu v Iraku neexistuje žiaden "zázračný kľúč". Bush prisľúbil, že správou sa bude "veľmi pozorne" zaoberať a jeho administratíva k nej zaujme stanovisko v dohľadnom čase.
Nezávislá komisia je toho názoru, že náprava súčasnej situácie v Iraku sa zrejme nebude dať dosiahnuť bez významného pokroku v riešení konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Bushovi preto v správe jej členovia odporúčajú, aby sa viac angažoval v diplomatickom úsilí na Blízkom východe.