BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Skupina nezávislých expertov predložila v stredu americkému prezidentovi návrh ďalšej stratégie postupu v Iraku. Podľa medializovaných informácií komisia pod vedením bývalého amerického ministra zahraničných veci Jamesa Bakera odporučí urýchlené presunutie zodpovednosti za bezpečnosť v krajine na irackú vládu, pričom americké jednotky by sa mali namiesto bojových sústrediť skôr na podporné funkcie. Komisia má správu oficiálne zverejniť o 17:00 SEČ vo Washingtone.
Dlhoočakávaná správa Irackej študijnej skupiny odporúča výraznú zmenu americkej politiky v Iraku. Komisia však nenavrhuje časový harmonogram stiahnutia amerických jednotiek z krajiny, čo zdôvodňuje tým, že iracká vláda bude ešte nejaký čas potrebovať pomoc najmä v bezpečnostnej oblasti. Vládu Spojených štátov však zároveň vyzýva, aby sa nezaväzovala k dlhodobému nasadeniu veľkého počtu vojakov v krajine. Iracká vláda v záujme stability a bezpečnosti podľa správy potrebuje aj pomoc ostatných krajín na Blízkom východe. "Susedia Iraku aj krajiny mimo regiónu by mali vytvoriť vlastnú 'podpornú' 'skupinu' ktorá by Iraku pomohla dosiahnuť dlhodobú bezpečnosť a politické zmierenie. Irak ani jedno nedokáže dosiahnuť sám," píše komisia
Bushova administratíva by tiež mala zintenzívniť svoje diplomatické úsilie na Blízkom východe s cieľom ukončiť izraelsko-palestínsky konflikt. USA podľa správy nemôžu dosiahnuť svoje ciele na Blízkom východe bez širšieho mierového plánu pre celý región. V tejto súvislosti komisia vládu vyzýva aj na priame rokovania s Iránom a Sýriou.
Správa Irackej študijnej skupiny prináša "tvrdé" hodnotenie situácie, vyhlásil v stredu prezident Bush po stretnutí s členmi panelu nezávislých expertov. Správa pod názvom "Cesta vpred" prináša "veľmi zaujímavé návrhy", ktorými sa bude administratíva vážne zaoberať, dodal Bush. Biely dom však predtým viackrát zdôraznil, že odporúčania komisie bude považovať iba za jednu z viacerých analýz, a nominant prezidenta Busha na post ministra obrany Robert Gates vyhlásil, že správu nemožno považovať za "posledné slovo" o Iraku.
Americký prezident čelí v súvislosti s vývojom v Iraku rastúcemu tlaku na uskutočnenie zmien. Nespokojnosť verejnosti s postupom irackej vojny zásadne ovplyvnila aj výsledok novembrových volieb, v ktorých Bushovi republikáni prišli o väčšinu v oboch komorách Kongresu. Prehodnotenie kurzu v Iraku je potrebné aj podľa dezignovaného ministra obrany Gatesa, ktorý do svojej nominácie pôsobil v Irackej študijnej skupine. Gates v utorok pripustil, že Spojené štáty vojnu v Iraku nevyhrávajú, a upozornil, že ak sa v priebehu jedného alebo dvoch rokov nepodarí Irak stabilizovať, mohlo by to viesť k "vznieteniu celého regiónu".
Ku Gatesovi sa v stredu pripojil aj najbližší spojenec prezidenta Busha v jeho vojne proti terorizmu, britský premiér Tony Blair, ktorý skonštatoval, že s Gatesovým názorom súhlasí a rozsah sektárskeho násilia a krviprelievania v Iraku považuje za hrozivý. Blair však rovnako ako Gates zdôraznil, že "zázračné riešenie" situácie v Iraku neexistuje, a spojencov vyzval, aby v Iraku "pokračovali v misii, ktorú si stanovili".