Haag/Belehrad 6. decembra (TASR) - Haagsky tribunál OSN dnes vyzval lídra srbských ultranacionalistov Vojislava Šešelja, aby ukončil takmer mesiac trvajúcu hladovku. Šešelj však vyjadril odhodlanie zomrieť a oznámil, že už nebude prijímať žiadne návštevy, okrem kňaza.
Tribunál na obžalovaného "opakovane apeluje, aby prestal ohrozovať svoje zdravie" a aby svoje požiadavky presadzoval právnou cestou, povedal novinárom hovorca Refik Hodžič.
Šešelj (52) od 11. novembra odmieta prijímať potravu a lieky, pije len vodu. Hladovkou si chce presadiť viacero požiadaviek, medzi nimi neobmedzené právo viesť vlastnú obhajobu.
Šešeljova Srbská radikálna strana (SRS) vyhlásila, že jej líder si neželá žiadne lekárske zásahy a je odhodlaný hladovať až do smrti. SRS dodala, že Šešelj si neželá žiadne návštevy a žiadne ďalšie vyšetrenia externými lekármi.
Šešelja v utorok v nemocnici tribunálu na žiadosť Srbska vyšetrili traja externí lekári, Francúz, Rus a Srb. Tí konštatovali, že Šešelj by mohol zomrieť do dvoch týždňov.
"Vojislav Šešelj sa rozhodol hladovať až do smrti," povedal Dragan Todorovič zo SRS. "Vojislav Šešelj nám odkázal, že už neprijme nikoho. Povedal, že si neželá, aby ho niekto navštívil, ani priatelia alebo rodina. Už nebude prijímať lekárov. Prijme len kňaza," dodal Todorovič.
Šešelj odmieta prevoz do holandskej alebo belehradskej nemocnice "a trvá na pokračovaní hladovky až do splnenia všetkých jeho požiadaviek," uviedol v Belehrade Todorovič. Ako dodal, Šešelj so SRS komunikuje prostredníctvom mobilu, "pretože už nemôže vstať z postele a prejsť k pevnému telefónu".
Podľa srbských zdrojov takmer dva metre vysoký Šešelj schudol počas hladovky najmenej 25 kilogramov.
Šešelj pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) dobrovoľne predstúpil vo februári 2003, aby čelil obvineniam zo zodpovednosti za vojnové zločiny spáchané na Nesrboch počas vojen v Chorvátsku a Bosne z prvej polovice 90. rokov.
Vznesené obvinenia odmieta. Predprocesné pojednávania často narúšal, urážal sudcov a svojich pridelených právnikov označil za špiónov a hercov, ktorí vystupujú ako právnici.
Proces so Šešeljom sa začal 27. novembra bez účasti obžalovaného. O niekoľko dní neskôr ho previezli do nemocnice na pozorovanie a 1. decembra ICTY kvôli zlému zdravotnému stavu proces prerušil na neurčito.