CHARTÚM 6. decembra (SITA/AFP) - Africké, karibské a tichomorské krajiny (ACP) sa vo štvrtok stretnú na dvojdňovom summite v sudánskom Chartúme, aby prerokovali svoju budúcnosť po skončení privilegovaného prístupu na európske trhy.
Sudán sa snaží zlepšiť svoju obchodnú bilanciu a uzatvárať partnerstvá s inými krajinami najmä po tom, čo naň uvalil hospodárske sankcie Washington za situáciu v Dárfúre. Heslom stretnutia predstaviteľov niektorých krajín zo 79-člennej organizácie ACP je "Zjednotenie pre mier, solidaritu a udržateľný rozvoj".
Hlavy štátov prehodnotia rokovania o Dohodách o ekonomickom partnerstve, ktoré začnú platiť v roku 2008 a odstránia nerecipročné obchodné výhody pre krajiny ACP na európskom trhu.
Európsky komisár pre obchod Peter Mandelson prednedávnom povedal, že cieľom dohôd je premena krajín ACP z "krajín, ktoré dostávajú pomoc, na prosperujúcich ekonomických partnerov". Krajiny ACP budú pracovať aj na rozšírení hospodárskej spolupráce s krajinami mimo EÚ na obchodnom fóre, ktoré sa koná v stredu a na ktorom sa zúčastní celé spektrum spoločností z rozvojových aj priemyselne rozvinutých krajín.
Organizácia ACP vznikla v roku 1975 podpisom Lomskej konvencie na podnet európskych krajín, ktoré si chceli zabezpečiť stabilný prísun surovín. Podľa analytikov a oficiálnych predstaviteľov Chartúm dúfa, že summit mu pomôže získať podporu pre jeho postoj v takmer štvorročnom konflikte v západosudánskom regióne Dárfúr.
Západ tlačí na nahradenie kontingentu afrických pozorovateľov, ktorí sú v súčasnosti v regióne Dárfúr, masívnymi jednotkami mierových síl OSN. Sudánsky prezident Umar al-Bašír túto žiadosť vytrvalo odmieta, rovnako ako kompromisné riešenia "hybridných jednotiek", a Washington obviňuje zo snahy vpadnúť do jeho krajiny a vydrancovať jej prírodné zdroje. Podľa OSN zomrelo od vypuknutia bojov v Dárfúre vo februári 2003 v dôsledku vojny a hladomoru najmenej 200 tisíc ľudí. Podľa niektorých zdrojov je počet obetí omnoho vyšší.