Berlín 4. apríla (TASR) - Anglický spisovateľ Charles Dickens trpel melanchóliou, ktorú sa zvyčajne pokúšal "rozchodiť". A podľa vedcov robil dobre. Z najnovšej štúdie nemeckých výskumníkov totiž vyplýva, že svižná chôdza skutočne zmierňuje prejavy depresie.
Autor Olivera Twista a Davida Copperfielda v 60. rokoch 19. storočia zvykol kráčať celé hodiny, len aby zahnal pocit smútku, ktorý sa striedal s návalmi eufórie. A presne tento postup odporúčajú na depresiu aj vedci z berlínskej univerzity. Podľa Dr. Fernanda Dimeoa a jeho tímu je svižná chôdza pri zmierňovaní depresie dokonca účinnejšia ako lieky.
Vedci skúmali 12 dobrovoľníkov, ktorých pravidelne viac ako deväť mesiacov do roka trápi depresia, pritom u desiatich z nich antidepresíva vôbec nezaberajú.
Výskumníci preto poradili skupine sledovaných, aby začali cvičiť a ako najvhodnejší pohyb im odporučili 30 minút chôdze na trenažéri. Po desiatich dňoch pravidelného pohybu sa šesť pacientov cítilo "podstatne menej depresívne", pritom piatim z nich lieky vôbec nezaberali. Ďalší dvaja pacienti sa cítili "menej deprimovane" a zvyšným štyrom cvičenie nepomohlo.
Táto štúdia podľa vedcov dokazuje, že pohyb zaháňa smútok a pritom v porovnaní s liekmi poisťovne nič nestojí.
3 lb ed