Washington 6. decembra (TASR) - Americká expertná skupina pre Irak pod vedením bývalého ministra zahraničných vecí USA Jamesa Bakera vyzvala dnes na zmenu postavenia amerických jednotiek v Iraku z bojových na podporné. K časovému plánu vojenského odsunu sa však nevyjadrila. Informovala o tom televízna stanica CNN.
Skupina Iraq Study Group má dnes večer predložiť záverečnú správu s odporúčaniami o budúcom postupe v Iraku. Z výňatkov dokumentu, ktoré získala CNN, však vyplýva, že skupina odporúča širší regionálny prístup k nastoleniu stability v Iraku a vyzýva na komplexný plán pre Blízky východ.
Hoci výbor neodporučil konkrétny časový harmonogram pre odsun vojsk, ani priamo nevyslovil, že iracká vláda bude ešte nejaký čas potrebovať podporu USA, Washington "nesmie robiť otvorené záväzky voči ponechaniu veľkého počtu vojakov v Iraku", citovala CNN správu výboru. Výbor zdôrazňuje, že Iračania musia prevziať väčšiu časť svojej vojenskej zodpovednosti, a odporúča, aby sa americkí vojaci namiesto účasti v bojových akciách sústredili skôr na podporu a výcvik irackej armády.
Ako píše Washington Post, výbor taktiež odporúča prezidentovi Georgeovi W. Bushovi tlak na irackú vládu, aby splnila určité kritériá týkajúce sa zlepšenia bezpečnosti, inak jej bude hroziť obmedzenie hospodárskej a vojenskej podpory USA.
Viac než tri a pol roka od invázie Američanov do Iraku, po ktorej padol režim Saddáma Husajna, zostáva v krajine 140.000 amerických vojakov, usilujúcich sa potlačiť povstanie a zastaviť rozmáhajúce sa sektárske násilie medzi šiitmi a sunnitmi. Konflikt trvá dlhšie než účasť USA v druhej svetovej vojne a o život pripravil už vyše 2900 amerických vojakov a tisíce Iračanov.
Bush je vzhľadom na neúspešnú stratégiu v Iraku pod narastajúcim tlakom, ktorý ešte výraznejšie stúpol po novembrových voľbách, keď voliči ukončili vládu republikánov v Kongrese.
O správe expertného výboru bol Bush v krátkosti informovaný v utorok, no neuviedol, či prijme jej odporúčania. Bush sa údajne vyjadril, že si vypočuje všetky návrhy komisie, no Biely dom vyjadril pochybnosti, že správa zaúčinkuje ako "zázračná guľka".
Robert Gates, bývalý riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a člen komisie až do svojej nominácie na post odchádzajúceho ministra obrany Donalda Rumsfelda, pripustil, že USA v Iraku nevyhrávajú, no odmietol možnosť rýchlych riešení. Podľa jeho slov "k Iraku niet už žiadnych nových nápadov".
Biely dom sa snažil zmierniť dopad práce expertnej skupiny tým, že uskutočnil vlastnú revíziu irackej vojny. Napriek tomu sa očakáva, že skupina svojou správou ovplyvní diskusiu o irackej vojne, pretože jej členovia sú vo svojich odporúčaniach jednomyseľní.
Vplyvná expertná skupina Iraq Study Group, ktorú vedie bývalý šéf diplomacie USA James Baker a bývalý člen Snemovne reprezentantov za demokratickú stranu Lee Hamilton, pozostáva z piatich demokratov a piatich republikánov.