Mikuláš je nielen biskup, ale aj patrón zajatcov, ochranca dobrej stavby, cestujúcich, námorníkov, lekárnikov, mlynárov, lodníkov a pekárov.
O jeho slávu sa bijú dve mestá: Demre v Turecku, v minulosti mesto Myra, ktoré je miestom biskupovho úmrtia. Druhé miesto je talianske mesto Bari, kde sú uchované pozostatky uctievaného svätca v Bazilike sv. Mikuláša od roku 1087 a sú cieľom mnohých pútnikov.
Mikuláš na narodil niekedy okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie. Už v mladosti bol povestný svojou dobročinnosťou, ktorá ešte vzrástla, keď sa stal v Myre biskupom.
Mladé dievčatá si ho vybrali za orodovníka, práve vďaka najznámejšej legende z jeho života. Tá hovorí o boháčovi, ktorý mal tri dcéry. Keď schudobnel, rozhodol sa, že zo svojich dcér urobí neviestky, kým nebudú finančne zabezpečené. Keď sa o tom dozvedel biskup Mikuláš, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do mužovho domu. To zopakoval trikrát, kým nemali dievčatá dosť peňazí, aby sa mohli vydať. V jeho živote zohráva dôležitú úlohu číslo tri.
Podľa ďalších legiend zachránil Mikuláš troch námorníkov, ktorých vyslobodil z búrky pri tureckom pobreží, vzkriesil k životu troch zabitých mladých chlapcov a zachránil neprávom troch mužov odsúdených na smrť.
Svätý Mikuláš zomrel v pokročilom veku. Na základe legendy o troch dievčatách, ktoré vytrhol z biedy, sa ľudia po celom svete začali obdarúvať na deň sv. Mikuláša darčekmi. Tento zvyk vznikol v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili povesti o čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa.
Dnes má Mikuláš podobu starca s bielou bradou, v červenom plášti a s palicou. V niektorých častiach zeme ho znázorňujú aj s tromi zlatými prútmi, tromi kameňmi, či s tromi chlebami. S tromi chlebami na knihe je vystavená socha Mikuláša aj v štrasburskom chráme.
Podľa denníka Guardian, ktorý zverejnil najnovšie štúdie o Mikulášovi, mal biskup 168 centimetrov, hnedé oči, zlomený nos a skutočne nosil bielu bradu a biele vlasy. Denník píše, že dnešný imidž Mikuláša vytvorila firma Coca–Cola, ktorá ho prvýkrát použila vo svojej reklamnej kampani a navliekla ho do červeného plášťa.
Za svojho ochrancu ho pokladá hlavne Rusko, a mnohé mestá si prevzali jeho meno. Napr. St. Nicholas v Anglicku, či Liptovský a Borský Mikuláš na Slovensku.
Autor: hab