Ukazujú v nich napríklad, ako za európske dotácie vyrábajú Francúzi drahé víno, ktorého veľká časť sa potom nepredá a v rámci jeho likvidácie sa potom z neho destiluje čistý alkohol, čo je trochu nákladný spôsob získavania liehu.
Na zlé fungovanie únie si posvietil aj pondelkový dokument BBC z cyklu Panorama, kde sa redaktorka rozhodla na svoje meno získať falošné pasy všetkých členských krajín. Napokon nezískala plánovaných 25 pasov, ale iba dvadsať, pretože na ňu bulharský priekupník pri predávaní jedného z pasov (v igelitke bol namiesto neho iba nastrihaný papier) vytiahol nôž a okradol ju o tisíc eur. Po tomto incidente odmietla pokračovať v nakrúcaní.
Pred bratislavským Tescom
Reportérka Shahida Tulaganová má britské občianstvo, ale pochádza z Uzbekistanu, takže pôsobila dôveryhodne, miestami sa do svojej úlohy dokonca vžívala viac, ako bolo potrebné. Jeden z najlacnejších pasov, aké jej boli ponúknuté, bol práve slovenský. Tlmočníčka jej odporučila, že ľudí, ktorí by jej v tom pomohli, najskôr nájde pred bratislavským Tescom na Kamennom námestí. Dobre stavaný muž s profesionálnym vystupovaním jej naozaj za 150 libier sľúbil zázraky na počkanie. Na druhý deň však naňho v dohodnutej kaviarni čakala márne, čím vekslák zamedzil zneužívaniu slovenských cestovných dokladov. Poučená reportérka sa pri pokusoch v ďalších krajinách snažila dohodnúť aspoň to, aby nemusela vopred zaplatiť celú sumu. K slovenskému pasu sa napokon dostala, nie však v Bratislave, ale v Maďarsku. Po dlhých naťahovaniach jej ho zadovážil muž s čarovným menom Aladin, pracujúci na čínskom trhovisku.
Prvý falošný pas s jej fotografiou získala ešte v Británii na základe inzerátu v novinách londýnskych Rusov. Bol to český pas s platnosťou na jeden rok, aké sa vydávali v medziobdobí, kým boli na jeseň v Česku zavedené biometrické pasy. Na získanie tohto pasu čakala štrnásť dní. Muž s ruským prízvukom jej tvrdil, že je úplne pravý, pretože si oň údajne oficiálne požiadala osoba, ktorá sa na ňu podobala a odovzdala jej fotografie (podobne neskôr získala lotyšský pas, na ktorý sa bez problémov dostala do Británie). Ako konštatoval odborník z podsvetia, ktorý kontroloval kvalitu falošných pasov, český ani slovenský nestáli za veľa.
Desať rokov väzenia
Za prekročenie britských hraníc s falošným pasom vám hrozí, že si desať rokov posedíte vo väzení. Reportérka po konzultáciách, ktoré z falošných pasov sú najkvalitnejšie, takto prekročila hranicu až dvakrát. Neodporúča sa letieť lietadlom, a ak, tak nie cez letisko Heathrow, kde majú najmodernejšiu techniku.
Prvýkrát reportérka zvolila cestu loďou, pretože v prístavoch sú prehliadky úplne najslabšie, druhýkrát už trochu riskovala, pretože cestujúcich vo vlakoch Eurostar kontrolujú o niečo prísnejšie. V oboch prípadoch hranice prekročila bez väčších problémov, colník na lodi sa jej spýtal iba tri otázky, pričom jedna z nich bola, aký parfum používa, pretože sa mu páčila jej vôňa.
Cesty cez podsvetie
Právne oddelenie BBC muselo nad plánmi nakrútiť tento dokument sedieť veľmi dlho, pretože sa v ňom neustále porušoval zákon. Trochu im situáciu uľahčilo britské právo, podľa ktorého ako svedok nemusíte nahlásiť trestný čin. Reportérka sa stretávala s podsvetím po celej Európe, od pôvodného kupovania jednotlivých pasov sa presunula k hromadným objednávkam, po štyri sa jej podarilo získať od priekupníkov v Španielsku, kde jej v ruskom ortodoxnom kostole v Barcelone ukradli mobil a v Grécku, považovanom za jedno z najlepších miest na získanie falošných dokladov. Ďalšou výhodou Grécka je, že ak aj tamojší policajti vidia, že máte falošný doklad, tvária sa, že to prehliadli. Namiesto toho, aby sa s vami naťahovali, vás radšej loďou pošlú do Talianska.
Británia je v oblasti imigrácie jednou z najotvorenejších krajín, to však neznamená, že by táto téma nebola citlivá. Čerstvou traumou sú státisíce prisťahovalcov z východnej Európy.
Komentár v dokumente z cyklu Panorama si neodpustil poznamenať, že pri ľahkosti, s akou sa dajú získať falošné pasy, určite mnohí z 300-tisíc Poliakov, ktorí prišli do krajiny, vlastne ani nie sú Poliakmi.
Keď vám nabudúce ukradnú pas, aspoň symbolicky privítajte ďalšieho Uzbeka, ktorý sa vďaka vám stal občanom únie.
Autor: JÁN GREGOR, Echomagazin.com