HELSINKI 5. decembra (SITA/AFP) - Dve percentá svetovej dospelej populácie vlastnia viac ako polovicu majetku všetkých domácností na svete, zatiaľ čo polovica svetovej populácie vlastní len jedno percento svetového domáceho bohatstva. Informuje o tom Organizácia Spojených národov vo svojej správe, ktorú v utorok zverejnil Svetový inštitút pre výskum rozvojového hospodárstva pri Univerzite OSN (UNU-WIDER) so sídlom v Helsinkách.
Podľa riaditeľa inštitútu Anthonyho Shorrocksa štúdia poukazuje na skutočnosť, že prerozdelenie majetku je nerovnomernejšie ako rozdiel medzi výškou príjmov v jednotlivých krajinách. Správa o Svetovom prerozdelení majetku domácností ukazuje, že domácnosti s majetkom nad 2200 USD patrili v roku 2000 medzi bohatšiu polovicu ľudstva. Medzi najbohatších 10 percent sa počítali domácnosti s majetkom v minimálnej hodnote 61 tisíc USD a percento na vrchole pyramídy tvorili domácnosti nad 500 tisíc USD. Do poslednej najlepšie zabezpečenej skupiny patrilo podľa štúdie 37 miliónov ľudí.
Zverejnená správa je prvou štúdiou, ktorá zohľadnila hlavné zložky bohatstva domácností vrátane finančného majetku a dlhov, nehnuteľného a hnuteľného majetku a pokryla všetky krajiny sveta. Štúdia nemerala výšku príjmov vo forme mzdy, dôchodkov a štátnej podpory.
Štvrtina z najbohatších 10 percent dospelej svetovej populácie žila v roku 2000 podľa štúdie v Spojených štátoch a pätina v Japonsku. Osem percent domácností z tejto skupiny žilo v Nemecku, sedem percent v Taliansku, šesť percent v Británii a po štyroch percentách vo Francúzsku a Španielsku. Do tejto skupiny patrilo v rámci jednotlivých štátov napríklad okolo 40 percent domácností v Číne a 70 percent v Spojených štátoch, pričom v niektorých krajinách bolo percento ešte vyššie, uviedli autori správy pri jej predstavovaní. V roku 2000, z ktorého údajov správa vychádza, bolo na svete 499 dolárových miliardárov a 13 miliónov milionárov. Tieto počty však mali podľa správy v nasledujúcich rokov ďalej narastať.