HELSINKI 5. decembra (SITA/AFP) - Fínsko, ktoré v súčasnom období predsedá Európskej únii, sa stalo v poradí 16. krajinou, ktorá ratifikovala európsku ústavnú zmluvu. Stalo sa tak na utorkovom zasadnutí parlamentu. Ratifikáciu ústavy, ktorej osud je momentálne nejasný, oznámil fínsky parlament. Poslanci ju schválil drvivou väčšinou hlasov - 125 k 39.
Oživenie euroústavy, ktorú minulý rok odmietli v referendách občania Francúzska a Holandska, je jednou z priorít nasledujúceho nemeckého predsedníctva EÚ.
Predsednícka krajina Európskej únie (EÚ) nechce, aby sa problémy spojené so žiadosťou Turecka o vstup do únie objavili na programe summitu hláv vlád a štátov EÚ koncom budúceho týždňa. Fínsky premiér Matti Vanhanen povedal, že problém s Tureckom musia vyriešiť ministri zahraničných vecí v pondelok, pár dní pred summitom. "Nevyhnutné rozhodnutia musíme prijať na stretnutí ministrov zahraničných vecí, toto nie je záležitosť, ktorá bude súčasťou agendy Európskej rady 14. a 15. decembra," povedal Vanhanen v Európskom parlamente. Turecko začalo rokovania o vstupe do únie len pred rokom. Prístupový proces bude trvať najmenej desaťročie a Ankara nedostala žiadny prísľub, že jej žiadosť bude niekedy vybavená. Najväčšou prekážkou tureckého vstupu do únie je jeho odmietnutie otvoriť prístavy a letiská Cypru. Minulý týždeň preto Európska komisia odporučila zmrazenie prístupových rokovaní s Tureckom. Vanhanen odporúčanie EK podporil, pre členské krajiny však nie je záväzné. Povedal, že odporúčanie je "dobrou základňou pre rozhodnutie".
Podľa analytikov nie je pravdepodobné, že by ministri na svojom stretnutí problém vyriešili, keďže akékoľvek rozhodnutie spojené so zastavením rokovaní vyžaduje jednomyseľné rozhodnutie členských štátov únie. Fínsky premiér povedal: "Vstup Turecka je stále cieľom, ktorý chceme dosiahnuť" a dodal, že "cieľ cesty je rovnaký, ale vlak asi trochu pribrzdil."