JERUZALEM 5. decembra (SITA/AFP) - Učebnice dejepisu, z ktorých sa učia izraelskí školáci, neobsahujú mapu Izraela spred roku 1967, kedy táto krajina zabrala v šesťdňovej vojne viaceré územia na úkor svojich arabských susedov. Takáto mapa sa navyše do učebníc zrejme ani tak skoro nedostane. Návrh ministerky školstva, aby sa mapa židovského štátu spred roku 1967 objavila v školských učebniciach, totiž vzbudil nevôľu vo veľkej časti izraelského politického spektra.
"Dejepis sa nedá učiť bez toho, aby sme vedeli, aké hranice Izrael kedysi mal. Nemôžeme učiť deti, čo sa stalo v roku 1967 bez toho, aby vedeli, kde vtedy ležali hranice," povedala v utorok v rozhovore pre armádny rozhlas ministerka školstva Juli Tamirová. Hneď vzápätí ju predseda pravicovej Národnej náboženskej strany, rabín Jicchak Levy obvinil, že chce politizovať školstvo. "Vyzerá to, že ministerka školstva chce určovať, ako má vyzerať budúca mierová dohoda. Chce, aby naše deti zabudli na Judeu a Samáriu," povedal rabín. "Tamirová prekročila svoje právomoci. Nemôže vstupovať do školských osnov," vyhlásila na adresu ministerky poslankyňa Knessetu a bývalá námestníčka ministerstva školstva Ronit Tirošová.
Izrael v šesťdňovej vojne v júni roku 1967 obsadil egyptský Sinajský polostrov, sýrske Golanské výšiny, východný Jeruzalem, Západný breh Jordánu a Pásmo Gazy. Sinajský polostrov v roku 1979 po podpísaní mierovej zmluvy s Káhirou vrátil Egyptu, anektoval však východný Jeruzalem aj Golanské výšiny. Minulý rok Izrael stiahol židovských osadníkov z palestínskeho Pásma Gazy a z niektorých osád na Západnom brehu Jordánu.