METTLACH 5. decembra (SITA/AFP) - Problematika európskych vzťahov s Ruskom a Tureckom bude dominovať utorkovému summitu lídrov Francúzska, Nemecka a Poľska.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová by mala navrhnúť vystupňovanie tlaku voči Turecku pre jeho problémovú kandidatúru na vstup do Európskej únie (EÚ). Merkelová chce, aby Turecko dostalo 18 mesiacov na otvorenie svojich prístavov Cypru, čím je podmienené pokračovanie kompletných rokovaní o vstupe. Podľa hovorcu vlády bude nemecká kancelárka hľadať u svojich kolegov podporu pre túto lehotu.
"Verí, že toto sa osvedčí ako vhodný a rozumný nástroj," povedal v pondelok novinárom hovorca nemeckej vlády Thomas Steg. Kancelárka Merkelová sa stretne s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom ešte pred tým ako sa uskutoční summit tzv. Weimarského trojuholníka s poľským prezidentom Lechom Kaczynským v meste Mettlach na západe Nemecka.
Poľsko minulý mesiac ostro skritizoval Berlín pre zablokovanie rokovaní s Ruskom o novej zmluve o spolupráci s EÚ. Tento krok Varšavy súvisel s uvalením ruského embarga na dovoz poľských mäsových výrobkov. Počas víkendu Kaczynski opäť vyvolal rozruch, keď kritizoval nemeckú politiku upevňovania stykov s Ruskom. Energetická bezpečnosť Európy, ktorá do veľkej miery závisí od vzťahov s Ruskom, je jednou z priorít budúceho predsedníctva Nemecka v EÚ. Steg oznámil, že spolupráca s Ruskom bude jednou z tém summitu v Mettlachu, spolu s pretrvávajúcim napätím na Blízkom východe.
Summit Weimarského trojuholníka sa mal pôvodne konať v júli. Oficiálnym dôvodom odkladu bola choroba poľského lídra. Poľská tlač však špekulovala, že prezident sa vyhol schôdzke potom, ako nemecké médiá zverejnili karikatúry bratov Kaczynských. Teraz sa bude schôdzka konať menej ako mesiac pred začiatkom nemeckého predsedníctva EÚ.
Žiadosť Turecka o vstup do únie je v európskom bloku premetom nezhôd a pravdepodobne bude pre nemecké predsedníctvo jedným z najtvrdších orieškov. Európska komisia (EK) minulý týždeň odporučila dočasne pozastaviť rozhovory s Tureckom v ôsmich z celkového počtu 35 kapitol, až kým Ankara nezačne dodržiavať ustanovenia dohody o voľnom obchode. Tie sa vzťahujú aj na Cyprus, ktorého lode Turecko nechce púšťať do svojich prístavov. Rokovania o vstupe do únie začala Ankara pred 13 mesiacmi.