WELLINGTON 5. decembra (SITA/AFP) - Nový Zéland v utorok prerušil obranné zväzky s Fidži a zakázal vstup vojenskému veliteľovi súostrovia v Tichom oceáne.
Premiérka Helen Clarková zopakovala svoju podporu fidžijskému partnerovi Laiseniovi Qarasemu, ktorého dom a úrad obkľúčilo vojsko. "To, čo sa deje na Fidži je hrubé násilie," uviedla Clarková, ktorá na pôde parlamentu vyjadrila obavy novozélandskej vlády "o budúcnosť Fidži, kde sa demokraticky zvolená vláda konajúca v súlade s ústavou ocitla pod tlakom protizákonného vojenského postupu."
Keď komodor Voreqe Bainimarama upevnil svoju kontrolu v hlavnom fidžijskom meste Suva, prerušil Wellington obranné väzby a zakázal šéfovi armády vstup na Nový Zéland, kde má rodinu. Výnimkou je len jeho účasť na rozhovoroch o ukončení krízy. Clarková, ktorá udržiavala pravidelné kontakty s Qarasem, uviedla, že premiér odmieta rezignáciu a parlament nebude rozpustený napriek "hrozbám a zastrašovaniu.
Wellington, ktorý sprostredkoval neúspešné krízové rokovania medzi Qarasem a Bainimaramom minulý týždeň, pokračuje v snahách o mierové urovnanie, Bainimarama však podľa premiérky už dlhšie neprijíma telefonáty novozélandského ministra zahraničných vecí Winstona Petersa.
Ako Clarková uviedla, dostala správu, že prezident Ratu Josefa Iloilo konal v rozpore so svojimi ústavnými právomocami a podporil plán armády na odstránenie demokraticky zvoleného premiéra Fidži. Qarase "ukázal obrovskú statočnosť, keď čelil veľkým hrozbám a zastrašovaniu armády Fidži na čele s komodorom Bainimaramom. Premiér mi opäť povedal, že nemieni rezignovať. Je hlboko znepokojený, že prezident konal proti svojim ústavným právomociam podporou armády," uviedla pred parlamentom Clarková, ktorá situáciu na Fidži označila za postupujúci prevrat.
Fidžijský rozhlas v utorok zverejnil vyhlásenie prezidenta Ratu Josefa Iloilo, v ktorom sa uvádza, že neospravedlňuje ani nepodporuje postup armády za zvrhnutie vlády. Úrad prezidenta zároveň odmietol správy o rozpustení parlamentu v dôsledku prevratu.