LONDÝN 5. decembra (SITA/AFP) - Britský premiér Tony Blair v pondelok na pôde parlamentu zverejnil plán modernizácie britského nukleárneho arzenálu, vrátane zníženia počtu hlavíc, zároveň však varoval, že odzbrojenie môže byť nebezpečné vzhľadom na nárast nových teroristických hrozieb. Ako povedal, napriek tomu, že studená vojna sa skončila, štáty ako Severná Kórea a Irán majú "veľmi pochybné" dôvody na zvýšenie jadrovej spôsobilosti, čo je spolu s ďalšími politicky neistými krajinami výrazný dôvod pre Britániu, aby si zachovala svoje odstrašujúce prostriedky.
Plán zahrňuje novú generáciu jadrových ponoriek v náklade asi 20 miliárd libier, ktorých vývoj až po výrobu však bude trvať ešte asi 17 rokov. V zjavnom ústupku kritikom z vlastnej strany a protinukleárnej lobby Blair prisľúbil znížiť počet nukleárnych hlavíc o 20 percent, teda zo súčasných 200 na 160. Ako však povedal, "aj keď sa studená vojna skončila, v desaťročiach, ktoré sú pred nami, si nemôžeme byť istí, že nevznikne závažná nukleárna hrozba našim strategickým záujmom."
Premiér, ktorý na pôde Dolnej snemovne načrtol vládne návrhy obsahujúce aj ponechanie amerického raketového systému Trident, zdôraznil, že existujú "nové a potenciálne nebezpečné" hrozby od štátov ako Severná Kórea a Irán. Menoval pritom "možné spojenie medzi niektorými z týchto štátov a medzinárodným terorizmom" a dodal, že žiadny iný jadrový štát na svete nezvažuje jednostranne sa zbaviť svojej spôsobilosti. "Za týchto okolností by bolo nerozumné a nebezpečné pre Britániu, jedinej medzi jadrovými mocnosťami, aby sa vzdala svojho nezávislých nukleárnych zastrašovacích prostriedkov," uviedol.