Moskva/Brusel/Londýn 4. decembra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes upozornil, že prípad otravy bývalého špióna KGB Alexandra Litvinenka škodí vzťahom medzi Ruskom a Britániou.
Domnienky objavujúce sa v Británii, že do úmrtia Litvinenka sú zapojení vysokí ruskí predstavitelia, sú podľa Lavrova "neakceptovateľné". "Samozrejme, že to škodí vzájomným vzťahom," povedal.
Podľa šéfa ruskej diplomacie sú obe strany, Rusko aj Británia toho názoru, že prípad by nemal byť politizovaný. "Ak existujú nejaké nejasnosti, mali by sa nimi zaoberať vyšetrovacie orgány," dodal Lavrov.
Do Moskvy medzitým pricestovala skupina britských vyšetrovateľov. Ako ešte predtým pred novinármi v Bruseli na okraji schôdzky ministrov spravodlivosti a vnútra EÚ povedal britský minister vnútra John Reid, britská strana dostala zo strany Moskvy ubezpečenie, že ruské úrady poskytnú vyšetrovateľom všetku nevyhnutnú pomoc pri objasňovaní prípadu.
Na otázku, ako dlho sa predstavitelia britskej polície zdržia v Rusku, hovorca britského veľvyslanectva v Moskve uviedol: "Zostanú tak dlho, ako to bude potrebné".
Detektívi Scotland Yardu pravdepodobne budú chcieť vypočuť ruských občanov, ktorí sa s Litvinenkom stretli v londýnskom Millennium Hotel 1. novembra - v deň, keď pocítil zdravotné ťažkosti.
S Litvinenkom sa v inkriminovaný deň v londýnskom hoteli stretli bývalý agent KGB Andrej Lugovoj a podnikateľ Bmitrij Kovtun. Lugovoj však uviedol, že spolu hovorili o obchodných záležitostiach, a odmietol akékoľvek spojenie so smrťou bývalého špióna.
Podľa Litvinenkovho priateľa Alexa Goldfarba, pôsobiaceho v Londýne, by však britskí vyšetrovatelia mali trvať aj na vypočutí ďalšieho bývalého agenta KGB Michaila Trepaškina. Ten má podľa Goldfarbových slov pre nich "cenné informácie".
Trepaškin, ktorý si vo väznici na Urale odpykáva štvorročný trest odňatia slobody za prezradenie štátneho tajomstva, v piatok minulý týždeň uviedol, že ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vytvorila vražednú čatu, ktorá mala zabiť Litvinenka a ktorej úlohou je vo všeobecnosti likvidácia nepriateľov Kremľa.
Taliansky minister zahraničných vecí Massimo DďAlema uviedol, že v utorok v Moskve požiada o pomoc pre britských vyšetrovateľov samotného ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Myslím si, že je to aj príležitosť... povedať ruským úradom, že chceme odpovede," uviedol DďAlema počas návštevy v Belehrade.
Britskí predstavitelia dnes v Bruseli oboznámili svojich partnerov v rámci EÚ o najnovšom vývoji vo vyšetrovaní a ubezpečili ich, že niet dôvodu pre obavy z možnej kontaminácie iných osôb, ktoré prišli do kontaktu s Litvinenkom.
Stopy rádioaktívneho materiálu, aký pravdepodobne zabil Litvinenka, sa našli aj v dvoch britských lietadlách používaných na trase medzi Moskvou a Londýnom a niekoľkých ďalších lietadlách.
"Stopy, ktoré nachádzame v lietadlách..., nepredstavujú viac než jednu milióntinu z milióntiny gramu, takže niet dôvodov na zbytočné obavy," povedal Reid.
Británia nepožiadala pri vyšetrovaní o žiadnu konkrétnu pomoc zo strany EÚ, informovala ju však, že vyšetrovanie by sa mohlo rozšíriť aj do iných krajín únie.