WASHINGTON 4. decembra (SITA/AP) - Keď zabránili Viktorovi Janukovyčovi, aby sa pred dvoma rokmi stal ukrajinským prezidentom, americkí predstavitelia chválili začínajúcu demokraciu v krajine. Teraz je na oficiálnej návšteve USA ako riadne zvolený ukrajinský premiér s úlohou presvedčiť Američanov o svojej oddanosti demokracii. Pondelkové a utorkové stretnutia Janukovyča s viceprezidentom Dickom Cheneym, ministerkou zahraničných vecí Condoleezzou Riceovou a členmi Kongresu sú čiastočne súčasťou diskusií o ukrajinskej ekonomike a čiastočne o jej potenciálnom vstupe do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
V roku 2004 Janukovyča vnímali ako nepriateľa demokracie. Západní predstavitelia vyjadrili zdesenie nad falšovaním výsledkov, ktoré mu pomohli vyhrať prezidentské voľby. Ukrajinský najvyšší súd výsledky zamietol a nariadil konanie nových volieb. Tie Janukovyč prehral v prospech svojho prozápadného rivala Viktora Juščenka. Janukovyč sa zdiskreditoval, zatiaľ čo víťaz volieb získal pochvalu Západu a počas prejavu pred americkým Kongresom minulý rok dostal standing ovation.
Po marcových voľbách, ktoré boli označené za najslobodnejšie a najspravodlivejšie v histórii, sa stal Janukovyč demokraticky zvoleným premiérom. Teraz sa o moc delí s prezidentom Juščenkom.
Janukovyčova návšteva USA nasleduje po tom, čo ukrajinský parlament v piatok odvolal ministra zahraničných vecí a ministra vnútra, ktorí boli kľúčovými spojencami prezidenta. Prozápadného ministra zahraničia Borysa Tarasjuka odvolali poslanci po tom, čo kritizoval Janukovyčovu cestu do Washingtonu a boj s parlamentom o ústavné právomoci prezidenta v oblasti zahraničnej politiky. Americkí predstavitelia označili tieto pohyby na ukrajinskej politickej scéne za vnútornú záležitosť krajiny. Varovali však, že rozvoj demokracie v krajine je ich primárnym záujmom.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Tom Casey na piatkovom brífingu povedal: "Čo sa týka Ukrajiny a akejkoľvek inej krajiny, chceme, aby tí, ktorí boli zvolení demokraticky, demokraticky aj vládli." Aj napriek faktu, že Juščenkova situácia sa zhoršila, Casey povedal, že boj medzi dvoma priamo volenými mocenskými centrami - parlamentom a prezidentom - je znakom demokracie.