Žiadosť Vatikánu o zastavenie vysviacky bez jeho súhlasu je podľa Číny "nezmyselná" a zasahuje do jej vnútorných záležitostí.
V provincii Ťiang-su vysvätili nového biskupa čínskej oficiálnej katolíckej cirkvi vo štvrtok, keď bol pápež Benedikt XVI. na návšteve Turecka. Vatikán v sobotu v reakcii uviedol, že ide o ďalší zo "série mimoriadne závažných činov", ktoré spôsobujú pápežovi "veľký smútok".
Čínsky Štátny úrad pre náboženské záležitosti dnes pripomenul, že Čína a Vatikán neudržiavajú oficiálne styky a nedosiahli žiadnu tichú dohodu vo veci menovania biskupov. Napriek tomu Čína o výbere a vysvätení informovala Vatikán vopred, čo "preukazuje veľkú úprimnosť", citovala hovorcu úradu oficiálna tlačová Sinchua.
Nová vysviacka biskupa bez súhlasu pápeža je tento rok už tretím takýmto známym incidentom, ktorý ešte viac vystupňoval napäté vzťahy Číny a Vatikánu. Peking prerušil styky s Vatikánom v roku 1951 po nástupe komunistov k moci a zriadil samostatnú katolícku cirkev mimo pôsobnosť Svätej stolice. Ich vzťahy komplikuje aj to, že Vatikán uznáva Taiwan, ktorý Peking považuje za neoddeliteľnú súčasť jednej Číny.
Čínska vlastenecká katolícka asociácia, ktorá spravuje vládou povolenú katolícku cirkev, vysvätila za nového biskupa v meste Sü-čou vo východočínskej provincii Ťiang-su doterajšieho generálneho vikára miestnej diecézy Wang Žen-leja.
Nie je známe, aké kroky by mohol Vatikán v reakcii podniknúť. Pri dvoch predošlých vysviackach biskupov tento rok hrozil ich exkomunikáciou.
Hongkonský kardinál Joseph Zen, kritik komunistickej vlády, v piatok obvinil Peking, že nesplnil sľub prestať s týmito praktikami, ktorý podľa neho dal Vatikánu po predošlých menovaniach biskupov.