SME

Dick Francis má na srdci vyryté meno koňa

Bratislava 4. apríla (TASR) - Keď sa vlani v auguste v Londýne konali oslavy stých narodenín Jej veličenstva kráľovnej matky, medzi pozvanými hosťami ...


Bratislava 4. apríla (TASR) - Keď sa vlani v auguste v Londýne konali oslavy stých narodenín Jej veličenstva kráľovnej matky, medzi pozvanými hosťami nechýbal ani Dick Francis. Počas 2. svetovej vojny mechanik a pilot bombardéra Britského kráľovského letectva (RAF), pôvodným povolaním jazdec - džokej-šampión (1953-54), neskôr novinár a turfový spravodajca v novinách London Sunday Express (1957-1973) a potom už len spisovateľ si s oslávenkyňou štrngol s jej obľúbeným kalíškom ginu a už po druhý raz z jej rúk prevzal Rad britského impéria (prvý raz v roku 1984). Stará dáma mu k vyznamenaniu úprimne zagratulovala a nahlas pred všetkými hosťami vyjadrila poďakovanie nielen za voľakedajšiu úspešnú reprezentáciu kráľovskej dostihovej stajne, ale najmä za jeho skvelé detektívne romány, ktorých je vášnivou čitateľkou.

Dick Francis (narodený 31. októbra 1920 v Lawrenny v južnom Walese) pochádza z jazdeckej rodiny. Jeho otec i starý otec amatérsky jazdili prekážkové dostihy a boli chovateľmi športových a dostihových koní. Jablko nepadlo ďaleko od stromu a Dick sa už ako dieťa na chrbtoch poníkov preháňal po dostihových dráhach, takže o jeho budúcom povolaní bolo rýchlo rozhodnuté.

"V devätnástich som však musel narukovať do Britského kráľovského letectva a bol som odvelený do severnej Afriky, kde som o dostihoch mohol len snívať", spomína Dick na svoju mladosť. Najprv tam robil leteckého mechanika, ale neskôr aj pilota na bombardéri, takže sa aktívne zúčastnil bojov s nemeckou nacistickou armádou, ktorej velil poľný maršal Erwin Rommel.

Druhá svetová vojna sa aj pre Dicka skončila víťazne a po návrate domov sa opäť posadil do dostihového sedla. Čoskoro sa vypracoval medzi najlepších anglických prekážkových džokejov, ba dokonca v rokoch 1953-1954 bol aj britským šampiónom. Pretože často jazdil na koňoch zo stajne Jej veličenstva kráľovnej, stal sa na ostrovoch veľmi populárnym a nikto nepochyboval, že v prvú aprílovú nedeľu roku 1956 mu tréner Peter Cazaleta osedlá najväčšieho favorita Veľkej národnej steeplechase v Aintree pri Liverpoole, desaťročného valacha Devona Locha.

"Dvadsať yardov pred poslednou prekážkou som vedel, že Devon Loch Veľkú národnú vyhrá. To bol môj veľký okamih. Prežíval som, aký je to pocit vyhrať tieto slávne dostihy, a to napriek tomu, že som ešte nezvíťazil. Nič z toho, čo sa stalo potom, nemôže vymazať spomienku na okamih obrovského šťastia. Lepšie je aj prehrať, než nemať takýto zážitok", napísal neskôr vo svojej monografii Šport kráľovien (1957) Dick Francis.


Devon Loch bol v cieľovej rovinke neohrozene s veľkým náskokom prvý. Od víťazstva ho delilo len 30 yardov, keď ako podťatý spadol na zem. Po chvíli vstal a žiadne zranenie alebo ochorenie sa u neho neprejavilo. Dostihy boli, samozrejme, stratené. Odborníci však dodnes vedú debaty o tom, čo sa vlastne vtedy prihodilo. Či dostal kôň náhly kŕč, drobnú mozgovú príhodu, alebo či ho vyľakal neobyčajne hlasitý hluk divákov na tribúnach. V životopisoch kráľovnej matky býva táto príhoda uvádzaná ako jej najväčšie životné sklamanie. O to viac si Dick váži jej trvalé priateľstvo a priazeň.

"Keď ma raz budú pitvať, nájdu na mojom srdci vyryté meno Devona Locha, pretože to udatné zviera skutočne na moje srdce tak hlboko zapôsobilo", napísal neskôr Dick Francis a priznal sa, že nielen početné zranenia, ktoré utrpel počas svojej kariéry, ale hlavne táto udalosť bola príčinou jeho rozlúčky s dostihovým sedlom.

V roku 1957 prijal Dick Francis ponuku redakcie týždenníka London Sunday Express a potom celých štrnásť rokov v ňom viedol dostihovú rubriku. Tam sa aj začala jeho spisovateľská dráha.

"V roku 1962 prišiel za mnou istý nakladateľ a navrhol mi, aby som napísal detektívny román z dostihového prostredia. Spočiatku som si neveril, ale napokon som sa pustil do písania a ešte v tom istom roku vyšla moja prvotina Smrť favorita (Dead Cert), ktorá sa u čitateľov stretla s priaznivým ohlasom. To ma povzbudilo, takže som sa stal spisovateľom...", s úsmevom si na svoje spisovateľské začiatky zaspomínal Dick Francis.

Z prvej detektívky bolo cítiť, že ešte nevedel robiť "vatu", a preto v nej boli "hluché" miesta. Rýchlo však vyrástol a v ďalších románoch už takéto chyby neurobil. Francis výborne pozná dostihové prostredie - kone, trénerov, jazdcov či bookmakerov, ale v jeho knihách je niečo navyše. Je medzi nimi letec, vynálezca hračiek, daňový kontrolór, maliar, sklár... Hoci jeho hrdinovia majú vždy inú profesiu a Francis o nich píše veľmi zasvätene, predsa sú si podobní. Často mávajú z fyzických, či psychických dôvodov depresie a obyčajne dostávajú aj poriadne "nakladačky". Dlho im tiež trvá, kým sa pustia do riešenia problému a kým ho dotiahnu do víťazného konca. Čitatelia sú však presvedčení o tom, že epizódy v románoch majú pravdivý základ, spisovateľ ich dôverne pozná a preto ich hrdinom i ostatným románovým postavám bezvýhradne veria.

Pred niekoľkými rokmi vydal Graham Lord neautorizovaný životopis Dicka Francisa, v ktorom tvrdí, že autorkou Francisových románov je jeho žena Mary (rodená Brenchlyová, nar. 1924), kvôli ktorej zhoršenému zdravotnému stavu sa v roku 1982 presťahoval z anglického mestečka Blenbury na Kajmanské ostrovy v Karibiku. Dokladoval to faktami z ich života, podľa ktorých Dick už ako pätnásťročný odišiel zo školy a bol veľmi slabý v angličtine, takže by nebol schopný sám napísať knihu, zatiaľ čo jeho manželka Mary získala univerzitný diplom z francúzštiny a angličtiny. Lordovo tvrdenie získalo na dôveryhodnosti potom, čo vlani na jeseň pani Mary zomrela a Dick vzápätí vyhlásil, že detektívka Na márne kúsky (Shattered), ktorá vyšla v roku 2000, bola posledná, ktorú napísal...

Nech už bolo ako bolo, skutočnosť je taká, že Dick Francis je dnes slávnym autorom 44 románov, ktoré boli preložené do 35 jazykov a po celom svete vyšli v náklade viac ako 60 miliónov výtlačkov. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ od roku 1982 dodnes vydalo 30 titulov v náklade milión výtlačkov, čím sa na Slovensku stal najprekladanejším i najčítanejším zahraničným spisovateľom. Zato v pondelok 9. apríla v Bratislave osobne prevezme cenu vydavateľstva. Svetoznámy spisovateľ sa na autogramiádach stretne aj so svojimi slovenskými čitateľmi - v pondelok o 16.00 h v kníhkupectve Slovenský spisovateľ na Laurinskej ulici 2 v Bratislave a v utorok o 17.00 h v hypermarkete Tesco v Nitre.

Vo fotoodbyte TASR sú k dispozícii snímky Dicka Francisa. *jg som NNNN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 380
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 835
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 390
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 133
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 883
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 943
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hliadka vojenskej vlády v Ouagadougou.

Vojenská junta sa po nástupe k moci dištancovala od Francúzska.


TASR
Prázdna ulica v Amsterdame.

Mesto chce počet výletných lodí znížiť takmer o polovicu.


TASR
Ilustračné foto.

Je to už štvrtý ekvádorský starosta, ktorého tento rok zavraždili.


TASR
Ilustračné foto

More od konca minulého roka postupne vyplavovalo balíky.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


Slovenský hokejista Richard Pánik v  drese Pardubíc.

Záverečných desať minút presedel Pánik na striedačke.


Československá hokejová reprezentácia, ktorá získala na MS 1947 titul majstrov sveta. Dolu v klobúku tréner Mike Buckna, vľavo vedľa neho Ladislav Troják.  Obaja spolu výborne vychádzali na ľade i mi

Hokejisti Československa sa na majstrovstvách sveta 1947 tešili z prvého titulu a ďakovali Rakúšanom.


Pavol Komár
Cristiano Ronaldo v drese Juventusu Turín

Portugalčan sa súdil s bývalým klubom kvôli platu počas koronavírusu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu