Atény 1. decembra (TASR) - Počítač ako historická pamiatka by bol anachronizmus, to akoby bohyňa Aténa vydávala príkazy cez mobilný telefón.
Pred 100 rokmi však pri pobreží Grécka našli vo vraku starovekej lode zvláštny mechanizmus s bronzovými ozubenými kolieskami a číselníkmi. Historici vedy prišli k záveru, že išlo o zariadenie z druhého storočia pred naším letopočtom, ktorým sa vypočítavali astronomické údaje, najmä fázy mesiaca a pohyby planét.
Mechanizmus z Antikythéry, niekedy nazývaný aj prvý počítač sveta, teraz skúmajú najnovšími prístrojmi, napríklad trojrozmernou röntgenovou tomografiou. Tím britských, gréckych a amerických vedcov dokázal rozlúštiť mnohé nápisy a obnoviť fungovanie súkolia v zariadení, pričom zistil, že "na danú dobu má nečakane vysoký stupeň technickej vyspelosti". Tím uverejnil výsledky svojho bádania včera v časopise Nature.
Bádatelia vyhlásili, že nápisy súvisia s pohybmi Mesiaca a Slnka a súkolie zaznamenávalo nepravidelnosti dráhy mesiaca po oblohe, tak ako ich opísal starogrécky astronóm Hipparchos. Vedci stanovili dátum skonštruovania mechanizmu na roky 150-100 pred n.l.
Starorímska loď vezúca umelecké predmety sa potopila pri ostrove Antikythéra okolo roku 65 pred naším letopočtom. Niektoré dôkazy naznačujú, že sa plavila z ostrova Rhodos. Vedci sa domnievajú, že Hipparchos, ktorý na Rhode žil, pravdepodobne pomáhal pri navrhovaní prístroja.
Historici zaoberajúci sa dejinami techniky dospeli k názoru, že mechanizmus je zložitejší než akékoľvek iné známe zariadenie pochádzajúce z nasledujúcich tisíc rokov.
Ručne ovládaný, dômyselný mechanizmus, pravdepodobne používaný na prípravu kalendárov, podľa ktorých sa určovali sezóny výsadby plodín a ich zberu a stanovovali termíny náboženských sviatkov, pozostával najmenej z 30-37 ručne vyrobených ozubených koliesok. Tie do seba zapadali v rôznych variáciách a tak vlastne zobrazovali lunárne pohyby - v zhode s Hipparchovým modelom elipsovitej dráhy Mesiaca okolo Zeme.
Vedci podotkli, že prešlo ďalších 1000 rokov, kým sa objavili ďalšie, rovnako zložité zariadenia. Niektoré arabské texty a artefakty dokazujú, že jednoduchšie zariadenia so systémom ozubených koliesok, ktoré mali funkciu kalendára, už existovali v Bagdade okolo roku 900 n.l.
Vedci vyhlasujú, že väčšina ohurujúcich, technologicky vyspelých vynálezov existujúcich v určitých častiach helénskeho a starorímskeho sveta sa pre budúcnosť nezachovala. "Ako vidíme aj v tomto prípade, ozubené kolieska - alebo súkolie - museli byť vynájdené znova," vyhlásil nemecký bádateľ Francois Charette.