Brusel 1. decembra (TASR) - Akési medziriešenie by malo začiatkom roka 2008 uľahčiť miliónom cestujúcim prekračovanie hraníc medzi novými a starými členskými krajinami EÚ. Stalo by sa tak rok predtým, ako bude prevádzkyschopná budúca centrálna informačná databáza SIS II, preniklo dnes na verejnosť z bruselských diplomatických zdrojov.
Pre toto prechodné obdobie by sa mala s nákladmi takmer šesť miliónov eur rozšíriť jestvujúca počítačová sieť, vyplýva z návrhu uznesenia pre budúcotýždňové zasadanie Rady EÚ.
Nový plán predpokladá zrušenie kontroly pozemských a morských hraníc v priebehu prvých troch mesiacov roka 2008, kým zrušenie kontrol na letiskách najneskôr od 30. marca 2008. Realizácia týchto zámerov závisí však popri spoločnej počítačovej sieti aj od schopnosti nových členských štátov únie kontrolovať vonkajšie hranice únie v súlade s predpismi Schengenskej dohody.
Rozšírenie schengenského priestoru o členské krajiny EÚ, ktoré sa súčasťou spoločenstva stali s platnosťou od 1. mája 2004, v pôvodne plánovanom termíne, teda od jesene 2007, nie je podľa názoru zainteresovaných možné, pretože sa prípravy SIS II výrazne oneskorili. Nový systém by podľa odhadov z Bruselu mohol byť prevádzkyschopný najskôr začiatkom roka 2009.
O rozdelenosti EÚ v otázke rozšírenia schengenského priestoru o desať nových krajín plánovaného pôvodne na október budúceho roku písal v ostatnom vydaní aj týždenník European Voice.
Podľa tohto periodika Portugalsko predložilo plán, ktorý by namiesto čakania na spustenie SIS II ako podmienke pre rozšírenie Schengenu umožnil zapojenie nových krajín na základe súčasnej databázy, no viacero členov európskej pätnástky s týmto návrhom nesúhlasilo. Podľa nich by to viedlo k ďalšiemu odkladu spustenia SIS II, navyše vraj jestvujú aj technické dôvody, pre ktoré tento variant nie je možný.
Desať nových členských krajín podporuje pôvodný harmonogram, hoci Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko nebudú zrejme dovtedy pripravené. Meškanie sprevádzkovania SIS II privádza nových členov do zúrivosti, pretože existuje hrozba, že namiesto októbra 2007 by sa mohli stať súčasťou Schengenu o dva roky neskôr.
Podľa slovenského veľvyslanca pri EÚ Maroša Šefčoviča je dôležité, aby sa Schengen rozšíril na základe terajšej databázy, pretože môže dôjsť k ďalšiemu odkladu uvedenia SIS II do prevádzky, informoval European Voice.
Súčasťou schengenského priestoru sú aktuálne všetky "staré" členské krajiny únie s výnimkou Veľkej Británie a Írskej republiky, navyše ešte Island a Nórsko. Švajčiarsko skúma v súčasnosti možnosti podieľať sa na prechodnom riešení. Jedna z nových členských krajín Cyprus sa naopak na prechodnom riešení nemieni zúčastniť.
3 20 le juh