Rokovanie sa uskutočnilo z iniciatívy spolkovej krajiny Dolné Rakúsko, ktorá v roku 2003 začala s realizáciou programu výučby jazykov štátov, ktoré s Dolným Rakúskom hraničia. V súčasnosti sa čeština alebo slovenčina vyučuje v 80 dolnorakúskych materských školách. Čeština, slovenčina a maďarčina sú aj nepovinným predmetom na prvom a druhom stupni základných škôl a na stredných školách a záujem o ne prejavilo 16.000 žiakov.
Projekt poznávania jazykov susedných krajín však rátal aj so záujemcami z radov dospelých. Dolnorakúska krajinská akadémia pripravila v spolupráci s jazykovým kompetenčným ústredím, založeným na jar 2006 v meste Deutsch-Wagram, vzdelávacie CD-romy pre dospelých. Akadémia doteraz rozposlala bezplatne viac ako 50.000 CD-romov s jazykovými kurzami češtiny, slovenčiny a maďarčiny, obsahujúcimi bežné každodenné frázy, ale aj rečové spojenia potrebné pri obchodných kontaktoch.
Dolnorakúska krajinská radkyňa pre problematiku EÚ Johanna Miklová-Leitnerová na konferencii v Bruseli zdôraznila, že jedným z cieľov projektu bolo, aby sa ovládanie cudzích jazykov stalo dôležitým faktorom na trhu práce.
Na konferencii výboru regiónov v Bruseli sa diskutovalo o iniciatívach a modeloch v oblasti výučby cudzích jazykov, ale aj o tom, ako ľudí pre učenie cudzích jazykov získať.
Kto žije v susedstve vedľa seba, mal by sa dokázať aj dorozumieť, povedal v Bruseli Jan Zahradník, hajtman Juhočeského kraja susediaceho so spolkovými krajinami Horné a Dolné Rakúsko.
Na konferencii výboru regiónov vystúpil aj poslanec Európskeho parlamentu Othmar Karas, ktorý pripomenul, že viacjazyčnosť a starostlivosť o ňu patrí k európskej internácii. Ide o oblasť, ktorú neiniciuje nijaký európsky program, o to intenzívnejšia musí byť práca regionálnych a lokálnych zložiek.
Vedúci oddelenia kultúry Európskej komisie Harald Hartung pripomenul, že Európska komisia vytvorila nové miesto komisára pre viacjazyčnosť. Práve v tejto sfére bude dôležitá spolupráca s regiónmi. Želanie Bruselu, aby každý Európan ovládal okrem svojej materčiny ešte dva cudzie jazyky, označil Hartung za "ambiciózny cieľ".