BRATISLAVA 1. decembra (SITA/AFP, TASR) - Účasť ruskej Federálnej spravodajskej služby na smrti bývalého tajného agenta Alexandra Litvinenka je pravdepodobná.
Vo svojom piatkovom vydaní to tvrdí britský denník the Guardian s odvolaním na zdroje z prostredia vyšetrovateľov. Pozornosť vyšetrovateľov sa sústreďuje na skupinu piatich alebo viacerých Rusov, ktorí 1. novembra pricestovali do Británie na futbalový zápas medzi klubmi Arsenal Londýn a CSKA Moskva, uviedol denník.
"Oficiálnu" účasť FSB, napríklad formou priamej objednávky na vraždu, vyšetrovatelia podľa denníka zrejme vylučujú a pravdepodobnejší je scenár, že za smrťou bývalého agenta stoja osoby s kriminálnym pozadím, ktoré v minulosti pôsobili v FSB alebo aj dnes neformálne spolupracujú s ruskými tajnými službami, tvrdí the Guardian.
Bývalý ruský agent Litvinenko zomrel vo štvrtok minulý týždeň po troch týždňoch v nemocnici. Lekári zistili, že príčinou otravy bolo rádioaktívne polónium-210. Litvinenko obvinil zo svojej smrti prezidenta Vladimira Putina, ktorého bol dlhodobým kritikom.
Vysoko toxický rádioaktívny prvok polónium 210, ktorý objavili v tele otráveného bývalého ruského špióna, nemožno v Rusku získať nelegálne. Uviedol to riaditeľ štátnej agentúry pre atómovú energiu Rosatom Sergej Kirijenko.
Stopy po polóniu sa našli tiež vo viacerých dopravných lietadlách a na miestach v Londýne, ktoré pred minulotýždňovým úmrtím navštívil bývalý agent KGB Alexander Litvinenko, ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina.
Litvinenko v poslednom odkaze tvrdil, že za jeho otrávením stál samotný Putin. Kremeľ a ruské tajné služby však popreli akékoľvek spojenie s prípadom.
Kirijenko pre dnešné vydanie vládneho denníka Rossijskaja Gazeta uviedol, že Rusko produkuje len osem gramov polónia 210 za mesiac. "Celé toto množstvo ide americkým firmám prostredníctvom jediného autorizovaného dodávateľa, spoločnosti Techsnabexport," povedal Kirijenko.
Šéf Rosatomu odmietol spresniť, ako sa polónium vyrába. Sú však na to podľa neho potrebné jadrové reaktory ako ruský RMBK či kanadský CANDU.
"V Rusku sú všetky jadrové reaktory, vrátane reaktorov využívaných na výskum, vlastníctvom štátu, ktoré striktne kontrolujú federálne úrady," dodal.
Autor: zh