Načasovanie nie je všetko, keď ide o Oscarov. Rozhodne však veľmi pomáha. Dva veľké jesenné trháky - dráma režiséra Martina Scorseseho Na druhej strane a vojnový film Flags of Our Fathers Clinta Eastwooda zariskovali so svojím uvedením do kín.
Film Na druhej strane od uvedenia do kín v októbri sprevádzajú mimoriadne pozitívne kritiky a prekročenie hranice 2,8 miliardy korún na tržbách znamená najväčší Scorseseho komerčný úspech. Sága Flags of Our Fathers o bojoch na ostrove Iwo Jima počas druhej svetovej vojny nasledovala o dva týždne neskôr s podobne kladným hodnotením od odborníkov.
Obecenstvo ho však prijalo vlažnejšie a s otváracími tržbami 924 miliónov korún nedosiahol úspech Eastwoodových najúspešnejších filmov ako Tajomná rieka (2003) a Million Dollar Baby (2004). Nie že by na ziskoch toho-ktorého filmu v predoscarovom boji záležalo. Tajomná rieka a Million Dollar Baby debutovali zhodne v obmedzenom počte kín v decembri a do všetkých kín sa dostali presne načas, aby stihli najväčšiu vlnu predoscarovského ošiaľu. Aj vďaka tomu im komerčný úspech priniesol vytúžené Oscary. Či sa aj film Flags of Our Fathers vydá na rovnakú cestu za slávou, sa zatiaľ nikto neodvažuje hádať.
Na druhej strane si veľmi jasne a cieľavedome kráča za svojou nomináciou na cenu akadémie, ktorá by mala byť známa 23. januára. Počas celého roka sa hollywoodski producenti snažia o čo najlepšie načasovanie uvedenia filmu do kín, aby tak zachytili prípadnú nomináciu na Oscara a rovnako maximalizovali svoje komerčné zámery.
Načasovanie sa týka najmä konca roka, keď do kín prichádzajú očakávané prestížne spolupráce plné zvučných hollywoodskych hviezd, rovnako ako aj ťažšie drámy pre dospelé obecenstvo. Ich neskorší zisk pritom nezriedka stúpa alebo padá najmä vďaka predoscarovskému zápasu. Najhoršia situácia nastáva v decembri, keď do kín prichádzajú očakávané filmy, ktoré majú oscarovské ambície.
Autor: sita/ap