Jeho odtlačky sa vraj našli na náloži, ktorú použili teroristi pri madridských útokoch. Štyridsaťročný oregonský právnik Brandon Mayfield, mimochodom konvertita na islam, a jeho rodina preto v roku 2004 zažili peklo. Tajné odpočúvania, hrozby trestu smrti, nátlak. O niekoľko dní FBI zistila, že odtlačky prstov predsa nepatrili jemu. Ospravedlnili sa a v mimosúdnej dohode mu priklepli dva milióny dolárov. Jeho odysea sa však nekončí, právnik chce raz a navždy umlčať protiteroristický vlastenecký zákon.
Mayfielda zatkli v máji 2004, dva mesiace po vlakových útokoch v španielskej metropole. Jeho odtlačok totiž identifikovali na jednom z modrých vreciek, v ktorom sa našli nálože. No FBI sa mýlila a o dva týždne Mayfielda prepustili. V čase, keď španielske úrady potvrdili, že odtlačky patria Alžírčanovi. Právnik tvrdí, že sa stal obeťou rasových predsudkov, keďže konvertoval na islam.
Podľa dohody medzi FBI a Mayfieldom, mu americká vláda zaplatí dva milióny dolárov. Suma 1,9 milióna je za emocionálnu ujmu, ktorú utrpel zato, že bol vo väzení a stotisíc dostane jeho manželka a tri deti.
„Žiadna suma peňazí nemôže kompenzovať to, že ho držali ako väzňa, a že mu hrozili trestom smrti,“ povedal v oficiálnom stanovisku jeho právnik Elden Rosenthal.
„Hoci mňa a moju rodinu nikdy nemôžu plne odškodniť za ilegálne a neopodstatnené porušovanie nášho súkromia, tajné prehliadky nášho domu a právnej kancelárie, nahrávania telefonických rozhovorov, tieto peniaze nám umožnia bojovať s vládou v tej najdôležitejšej otázke: že vlastenecký zákon je protiústavný,“ citoval Mayfielda miestny denník The Oregonian. Podľa neho je vlastenecký zákon, jedna z prvých Bushových protiteroristických iniciatív, nevlastenecký, „keďže oslabuje občianske práva, právo na súkromie či komunikáciu“. „Právomoc vlády tajne prehľadávať naše domovy a pracoviská bez relevantného dôvodu, pod rúškom údajnej protiteroristickej akcie, sa musí skončiť,“ hovorí.
Jeho manželka dodala, že dodnes im vláda nepovedala, kde v ich dome umiestnili odpočúvacie zariadenia a kamery. „Ponechali mňa a moju rodinu v neistote, či počúvali naše najintímnejšie rozhovory, sledovali naše najintímnejšie interakcie. Všetko iba preto, že sme moslimovia.“ Vyšetrovatelia popierajú, že by náboženstvo zohrávalo úlohu.
Americká vláda sa Mayfieldovi a jeho rodine ospravedlnila, napríklad aj na stránkach denníka Washington Post. „Priznávame, že vyšetrovanie a zatknutie boli pre pána Mayfielda a jeho rodinu veľmi znepokojujúce a je nám ľúto, že sme ho omylom spojili s teroristickým útokom. FBI podnikla kroky, aby sa niečo podobné v budúcnosti nestalo.“
Napriek tomu miestny agent FBI tvrdí, že ak by sa podobný prípad stal, jeho úrad by sa zachoval rovnako. „Ak by sme mali rovnakú zhodu odtlačkov aj teraz, urobíme to isté,“ povedal Jordna pre Oregonian. „Nielen že sme neurobili nič zlé, ale všetko bolo založené na tomto dôkaze. Naše vyšetrovanie bolo dôkladné a profesionálne,“ povedal. Na druhej strane priznal, že keď odpadol odtlačkový dôkaz, bolo postavené na vode.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan