Berlín 30. novembra (TASR) - Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) prevádzkovala už pred teroristickými útokmi na ciele v USA z 11. septembra 2001, a to už počas vojny v Bosne a Hercegovine, tajné väzenské zariadenia a prepravovala tajne zadržané osoby cez európske vzdušné prístavy.
Táto informácia, ktorú zverejnili dnes nemecké denníky Tageszeitung a Berliner Zeitung sa opiera údajne o obsah rozhovorov medzi vysokými predstaviteľmi EÚ, bývalými spolupracovníkmi CIA a radcom právneho odboru rezortu diplomacie USA Johnom Bellingerom, ktorých dejiskom bol Washington.
Podľa informácií Tageszeitung využívala CIA počas vojny v Bosne a Hercegovine (1992-95) tajné linky na prepravu zadržaných islamistov. Americká spravodajská služba informovala podľa rovnakého zdroja o týchto aktivitách partnerské orgány všetkých zainteresovaných krajín. Bývalý zamestnanec CIA iba v máji tohto roku vyhlásil, že "spolupráca medzi CIA a európskymi tajnými službami je tradične úzka, čo osobitne platí o Nemecku, Francúzsku, Taliansku a členských krajinách EÚ z východnej Európy".
Tageszeitung tvrdí, že predmetné informácie nie sú súčasťou v utorok zverejnenej podoby správy Európskeho parlamentu o pohybe tajných leteckých liniek a prevádzke tajných väzenských zariadení na starom kontinente.
Z tohto dokumentu vyplýva, že 11 krajín EÚ, vrátane Veľkej Británie, Poľska, Talianska a Nemecka, vedelo o tom, že CIA prevádzkuje v Európe tajné väznice. Správa obviňuje i vysokých predstaviteľov EÚ z toho, že nevyšli z pravdou von, pokiaľ ide o údajný prevoz a nelegálne zadržiavanie podozrivých teroristov v tajných väzeniach na území únie. Kritizuje aj nedostatok spolupráce pri vyšetrovaní zo strany takmer všetkých členských štátov.
Berliner Zeitung pripomína v dnešnom vydaní aj ďalšie fakty známe z textu spomínanej správy, v ktorej sa uvádza, že najmenej 1245 letov prevádzkovaných CIA vletelo do európskeho vzdušného priestoru alebo malo medzipristátie na európskych letiskách.
O tajných protiteroristických krokoch USA na území EÚ malo podľa rovnakého zdroja vedomosti 11 členských štátov - Veľká Británia, Poľsko, Taliansko, Nemecko, Švédsko, Rakúsko, Írsko, Španielsko, Portugalsko, Grécko a Cyprus. Výbor tiež získal "vážne nepriame dôkazy" o tom, že v Poľsku sa mohlo nachádzať dočasné tajné väzenské zariadenie CIA.
Nemeckým aspektom kauzy sa nevenujú priebežne len tamojšie médiá, ale dnes aj parlamentný výbor pre skúmanie spolupráce medzi nemeckými a americkými tajnými službami.