Návrh zákona, ktorý ešte musia schváliť poslanci parlamentu, zakazuje prezentovanie sovietskej a nacistickej vlajky a iných oficiálnych symbolov dvoch "okupačných režimov" .
"Návrh zákona sa týka nacistických aj sovietskych symbolov," povedal novinárom estónsky premiér Andrus Ansip. "Nie je zameraný len na jedného okupanta, ale na oboch estónskych okupantov." Zákaz nacistických symbolov, akým je napríklad svastika, pravdepodobne nebude kontroverzný, ale zákaz symbolov sovietskej éry, napríklad kosák a kladivo, je háklivá vec.
Estónsko sa od Sovietskeho zväzu osamostatnilo v roku 1991. Tallin a Moskva si odvtedy pravidelne vymieňajú názory na dedičstvo 2. svetovej vojny. Estónsko bolo pod nadvládou Ruska do roku 1918 a prvé obdobie nezávislosti sa skončilo sovietskou inváziou do krajiny v roku 1940. Nacistické Nemecko okupovalo krajinu od roku 1941 do roku 1944, keď Červená armáda vyhnala hitlerovské vojská a Estónsko začlenila do Sovietskeho zväzu. Moskva odmieta pripustiť, že jej päťdesiatročná vláda bola okupáciou.
Asi tretinu estónskej populácie tvoria Rusi. Prevažná väčšina z nich je tu preto, že ich rodiny presťahovali do krajiny počas trvania Sovietskeho zväzu. Medzi sovietskymi vojnovými veteránmi a ich stúpencami z radov rusky hovoriaceho obyvateľstva je pravidlom, že pri oslavách výročí spojených so Sovietskym zväzom mávajú červenou zástavou s kosákom a kladivom.
Estónska vláda sa rozhodla zákon novelizovať pre "vágnosť" doterajšej platnej legislatívy. Najvyšší trest je v tomto zákone stanovený na tri roky väzenia. Minister spravodlivosti Rein Lang povedal, že porušenie zákona bude posudzované individuálne, prípad od prípadu. Lang povedal: "Nikto nezakazuje používanie sovietskych a nacistických symbolov na divadelných predstaveniach alebo pri štúdiu. Ale mávanie sovietskou vlajkou pri Bronzovom vojakovi by malo byť trestné, pretože podnecuje nenávisť." Bronzový vojak je kontroverzný monument v centre Tallinnu, ktorý tu vztýčili Sovieti na počesť toho, čo oni nazývajú oslobodenecká Červená armáda, ale väčšina Estóncov ho vníma ako symbol okupácie. Estónske úrady navrhli, aby sochu odstránili z lukratívnej časti mesta, ale táto myšlienka vyvolala na ruskej strane hnev.