Dnes to oznámil hovorca ministerstva zahraničných vecí v Ankare.
Turecko - prevažne moslimský, ale sekulárny štát - tvrdí, že používanie titulu "ekumenický", čo sa dá preložiť ako celosvetový, má politické podtóny, ktoré by mohli podkopať suverenitu krajiny.
Tureckí nacionalisti súčasného patriarchu Bartolomeja podozrievajú, že v centre Istanbulu sa snaží vytvoriť štát na spôsob Vatikánu. Konštantínopol, súčasný Istanbul, bol hlavným mestom pravoslávnej Byzantskej ríše do roku 1453, keď ho dobyli osmanskí Turci.
Benedikt XVI. slovo ekumenický použil v prejave počas prebiehajúcej štvordňovej návštevy Turecka. Jeho cesta je zameraná na zlepšenie vzťahov medzi viac ako miliardovou katolíckou a 250 miliónmi pravoslávnych kresťanov, ako aj na zlepšenie vzťahov s moslimským svetom.
"Ešte raz opakujem, že patriarchát je tureckou inštitúciou. Sme presvedčení, že toto je pozícia, ktorú má v našich zákonoch... Neuznávame ekumenizmus," povedal na tlačovej konferencii hovorca ministerstva Namik Tan.
Patriarchát takéto obavy označuje za úplne neopodstatnené. Tvrdí, že titul "ekumenický" nemá žiadne politické konotácie a len odzrkadľuje postavenie Bartolomeja ako "prvého medzi rovnými" v rámci pravoslávnej cirkvi sveta.
Bartolomej - turecký občan gréckeho pôvodu - a Európska únia od Turecka žiadajú zvýšenie práv nemoslimských náboženských menšín. Bartolomej sa tiež obáva, že komunita približne 3000 pravoslávnych kresťanov môže v Turecku úplne vymiznúť, keďže cirkev nemá právo vzdelávať kňazov. Pred niekoľkými desaťročiami žilo v Turecku 180.000 pravoslávnych kresťanov.