ISTANBUL 30. novembra (SITA/AFP) - Fotografiu pápeža Benedikta XVI., na ktorej máva tureckou vlajkou, zverejnili vo štvrtok na titulnej stránke takmer všetky turecké denníky. "Ľudia sa na pápeža hnevali preto, že je nepriateľom Turkov, ale ukázalo sa, že Turecko miluje," napísal liberálny denník Radikal. "Pápež si získal srdce Turecka," píše turecký najpredávanejší denník Posta. Denník Hürriyet v titulku použil citát: "Milujem Turkov." Ide o vyjadrenie pápeža Jána XXII., ktoré Benedikt XVI. odcitoval v stredu na omši, ktorú slúžil v Dóme Panny Márie neďaleko historického mesta Efez v západnom Turecku. Ján XXII., ktorý bol v rokoch 1935 až 1944 vyslancom Vatikánu v Istanbule, napísal: "Milujem Turkov. Oceňujem prirodzené kvality týchto ľudí, ktorí majú v postupe civilizácie vyčlenené svoje vlastné miesto."
"Pápežova návšteva bola naplánovaná ako dialóg medzi kresťanmi," napísal Altan Öymen, komentátor denníka Radikal, s odkazom na pápežove stretnutie s ekumenickým pravoslávnym patriarchom Bartolomejom I. "Ale neočakávane sa zmenila na pokus o dialóg medzi kresťanmi a moslimami," dodal. "Ako sa to všetko vyvinie, záleží prevažne na pápežovom postoji po jeho rokovaniach v Istanbule." Duchovný Hüseyin Hatemi v provládnom denníku Yeni Safak napísal, že pápežove gestá v Turecku demonštrovali "cnosť" naprávania chýb. "Milujem tohto pápeža a celkom úprimne mu hovorím: Vitaj brat!" napísal duchovný.
Pápež svojich hostiteľov prekvapil už počas prvého dňa návštevy, keď v utorok na schôdzke s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom povedal, že podporuje snahu Turecka o vstup do Európskej únie. Okrem toho sa zmierlivo vyjadril o islame v zjavnej snahe odčiniť to, že v septembri spôsobil pobúrenie v moslimskom svete, keď v prednáške odcitoval stredovekého byzantského cisára, ktorý stotožnil islam s násilím.