Belehrad 29. novembra (TASR) - Belehrad dnes privítal pozvanie Srbska do programu NATO Partnerstvo za mier (PZM). Podľa prezidenta Borisa Tadiča je to "výborná správa pre občanov, ozbrojené sily a štát". Minister zahraničných vecí Vuk Draškovič pozvanie označil za "jasný signál pre spiatočnícke sily v Srbsku," že krajina sa už nevráti do minulosti.
"Nik by si nemal myslieť, že týmto prijatím sa vyriešil problém spolupráce s tribunálom OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii," varoval Tadič. "Srbsko musí tento problém vyriešiť a všetci obžalovaní sa musia dostať pred tribunál," dodal.
Draškovič vyjadril nádej, že po signál zo strany NATO "sa otvoria dvere pre obnovenie rozhovorov s Európskou úniou". EÚ rokovania s Belehradom o stabilizačnej a asociačnej dohode (SAA) zmrazila začiatkom mája kvôli nedostatočnej spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Konzervatívny srbský premiér Vojislav Koštunica, ktorý sa netají svojimi antipatiami voči ICTY, vyjadril nádej, že pozvanie do PZM ovplyvní "iných, ktorí v minulosti kládli podmienky".
"Stanovovanie podmienok nie je cestou k integrácii," povedal Koštunica s odkazom na EÚ.
Proti pozvaniu Srbska do PZM sa vyslovili nacionalistické strany, ktoré vládli v roku 1999 počas kosovskej krízy a náletoch NATO na vtedajšiu Juhosláviu. "Myslíme si, že rozhodnutia o členstve (v PZM) by sa mali urobiť len po referende," povedal vedúci predstaviteľ Socialistickej strany Srbska (SPS) Ivica Dačič.
Pred justíciou stále uniká šesť srbských obžalovaných zo zločinov počas balkánskych vojen z 90. rokov, vrátane bývalých lídrov bosnianskych Srbov, Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča.
Belehradskí analytici pozvanie do PZM hodnotia ako krok, ktorý má podporiť tábor demokratických strán pred parlamentnými voľbami vypísanými na 21. januára. Podľa prieskumov je v krajine najpopulárnejšia Srbská radikálna strana (SRS) haagskeho obžalovaného Vojislava Šešelja. SRS, ktorá je proti spolupráci s NATO, podporuje asi tretina Srbov.
PZM vytvorili v roku 1994, predovšetkým ako ponuku pre krajiny bývalej Varšavskej zmluvu. Partnerstvo je považované za prvý krok k členstvu v NATO. V súčasnosti združuje 20 krajín, vrátane Ruska a viacerých bývalých sovietskych republík.