PEKING 29. novembra (SITA/AP) - Americkí a severokórejskí vyjednávači ukončili v stredu rozhovory v čínskom Pekingu bez toho, aby sa im podarilo dosiahnuť dohodu o termíne obnovenia šesťstranných rozhovorov o jadrovom zbrojnom programe Pchjongjangu.
Poradca americkej ministerky zahraničia Christopher Hill reportérom po dvojdňových rozhovoroch s námestníkom severokórejského ministra zahraničia Kimom Kje-kwanom oznámil, že z Pekingu plánuje odcestovať vo štvrtok a žiadne ďalšie stretnutia sa už neuskutočnia. Americké veľvyslanectvo v Pekingu vo vyhlásení píše, že Hillova delegácia "predložila návrhy, ktoré by mohli zabezpečiť pokrok pri obnovení šesťstranných rozhovorov" a "Kórejská ľudovodemokratická republika prisľúbila, že sa týmito návrhmi bude zaoberať", bližšie informácie však ambasáda neuviedla.
Počas utorkových a stredajších diskusií sa Hill a Kim stretli aj s čínskym námestníkom šéfa diplomacie Wu Ta-wejom, s ktorým uskutočnili bilaterálne a trilaterálne rokovania.
Hill mal pôvodne z Pekingu odcestovať do Soulu, ale návštevu Južnej Kórey zrušil, informovala hovorkyňa amerického veľvyslanectva v Pekingu. Je však možné, že Hill sa cestou späť do USA zastaví ešte v Japonsku.
Japonsko, Čína, Rusko, Južná Kórea a Spojené štáty americké sa tri roky snažia presvedčiť KĽDR, aby sa vzdala svojho jadrového programu výmenou za ponúkané ekonomické a diplomatické výhody. V septembri 2005 sa podarilo dosiahnuť s Pchjongjangom rámcovú dohodu, ktorá mala viesť k zastaveniu jadrového programu Severnej Kórey.
O dva mesiace neskôr však na protest proti uvaleným americkým sankciám Pchjongjang z rokovaní vycúval a v októbri uskutočnil prvý jadrový test. V konfrontácii s októbrovými sankciami Organizácie Spojených národov, ktoré podporil aj najbližší spojenec komunistického režimu - Čína - Severná Kórea súhlasila s návratom k prerušeným šesťstranným rokovaniam.