Riga 29. novembra (TASR) - Európski lídri, ktorí sa zúčastnili na dvojdňovom summite NATO, vyjadrili dnes rôzne názory na pokračovanie prístupových rokovaní medzi EÚ a Tureckom.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila dnešné rozhodnutie Európskej komisie odporučiť čiastočné pozastavenie prístupových rozhovorov za krok správnym smerom a za "silný signál" pre tureckú vládu, že musí naplniť záväzky vyplývajúce z Ankarského protokolu z roku 2005.
Kancelárka krajiny, ktorá v januári prevezme rotujúce predsedníctvo európskej dvadsaťpäťky, súčasne vyzvala na zintenzívnenie previerok zo strany EÚ, zameraných na zhodnotenie pokroku Turecka v prístupových rokovaniach.
V podobnom zmysle sa vyjadril aj dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Ten podporil plán na čiastočné pozastavenie rozhovorov s odôvodnením, že si Turecko neplní záväzky z nich vyplývajúce.
Šéf britského kabinetu Tony Blair varoval, že odmietavý postoj k vstupu Turecka do EÚ môže mať pre Európu dlhodobé negatívne dôsledky. Rozhovory by podľa Blairových slov mali pokračovať aj napriek pretrvávajúcim problémom.
Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero vyzval svojich európskych kolegov, aby vynaložili všetko úsilie na to, aby dvere do EÚ zostali pre Ankaru otvorené.
Dnešné vyjadrenia európskych politikov len podčiarkujú rozdielne názory v otázke Turecka z posledných mesiacov. Tvrdú líniu voči Ankare zastávajú najmä Cyprus, Grécko a Francúzsko. Británia, Švédsko a Španielsko sa obávajú, že zmrazenie rozhovorov by prispelo k zhoršeniu vzťahov s moslimským Tureckom.
Európska komisia sa dnes podľa agentúry Reuters rozhodla, že odporučí čiastočné prerušenie prístupových rokovaní s Ankarou v ôsmich kapitolách, pretože Turecko neotvorilo svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru.
V júli 2005 Turecko podpísalo protokol, rozširujúci jeho colnú úniu na 10 nových členských štátov EÚ. Zároveň však deklarovalo, že podpis protokolu neznamená uznanie Cypru.