RIGA 29. novembra (SITA) - Všetkých 26 členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré sa zúčastňujú na operácii ISAF v Afganistane je pripravených "v prípade nebezpečenstva" zasiahnuť kdekoľvek na území krajiny.
Na tlačovej konferencii po skončení rokovania Severoatlantickej rady (NAC) v Rige to stredu vyhlásil generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Naznačil tak ochotu členských krajín zasiahnuť aj na nepokojnom juhu Afganistanu, kam sa mnohí členovia napriek výzvam Spojených štátov zdráhajú vyslať svojich vojakov. Na otázku, čo to znamená "v prípade nebezpečenstva", však Scheffer konkrétne neodpovedal. O týchto otázkach podľa neho "rozhoduje jeden jediný človek - veliteľ misie ISAF".
Vo vojenskej misii NATO v Afganistane podľa Scheffera doteraz pôsobilo 86 % potrebného počtu vojakov, po rokovaní NAC sa ich počet zvýši na 90 % želateľného stavu. Šéf NATO nekonkretizoval, ktoré krajiny prisľúbili zvýšenie počtu vojakov v Afganistane. Ochotu rozšíriť svoje kontingenty v krajine už pred summitom avizovali Česká republika, Dánsko a Kanada. Priamo na rokovaní NAC rovnakú ponuku predniesli podľa diplomatických zdrojov ešte tri ďalšie krajiny, Slovensko však medzi nimi nebolo.
Členovia NATO na summite v Rige podporili návrh francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca na vytvorenie medzinárodnej kontaktnej skupiny pre Afganistan, ktorá by zastrešovala pomoc medzinárodného spoločenstva tejto krajine. Okrem aliancie by v nej mali byť podľa predstáv NATO zastúpené aj Organizácia Spojených národov, Európska únia, skupina G8 a Svetová banka.
Zo summitu vzišli aj nové Celkové politické smernice aliancie, ktoré predznamenávajú budúce kroky v súvislosti s transformáciou NATO a armád jeho členských krajín, a vytyčujú oblasti, v ktorých by sa NATO malo v budúcnosti angažovať.
NATO v Rige ponúklo trom novým krajinám - Srbsku, Bosne a Hercegovine a Čiernej Hore - vstup do programu Partnerstvo pre mier (PfP), ktorý je považovaný za prvý krok k prípadnému vstupu do aliancie. V prípade Srbska a Bosny a Hercegoviny však NATO zdôrazňuje nevyhnutnosť plnej spolupráce týchto krajín s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Srbsko stále ICTY nevydalo bývalého generála bosniansko-srbskej armády Ratka Mladiča, ktorého ICTY viní z vojnových zločinov a genocídy nesrbského obyvateľstva Bosny.
V deklarácii prijatej na summite v Rige aliancia vyjadruje ochotu rozšíriť pomoc Iraku, kde zastrešuje výcvik irackých bezpečnostných síl. Hlavy štátov a vlád členských krajín NATO zaujali stanovisko aj k situácii v sudánskom regióne Dárfúr - obe strany konfliktu vyzvali, aby dôsledne dodržiavali dohodu o prímerí. Aj tu je NATO pripravené posilniť spoluprácu s medzinárodnými mierovými jednotkami pod spoločným velením Africkej únie a OSN.