RIGA 28. novembra (SITA/AP) - Severoatlantická aliancia v utorok vyzvala členské štáty, aby vyslali viac vojakov do nepokojného južného Afganistanu. Napriek zosilneniu povstaleckého hnutia Talibanu najmä na juhu krajiny a neočakávane vysokým obetiam generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer na summite bloku v lotyšskej Rige vyhlásil, že prvá misia aliancie mimo Európy môže byť víťazná. Verí zároveň, že do roku 2008 by afganské sily mohli začať preberať bezpečnostné úlohy.
"Verím, že do roku 2008 dosiahneme významný pokrok, keď efektívne a dôveryhodné afganské bezpečnostné sily postupne prevezmú kontrolu," uviedol De Hoop Scheffer. Porážka Talibanu si "vyžaduje plnú zodpovednosť našej aliancie," vyhlásil americký prezident George W. Bush, ktorý misiu označil za operáciu NATO číslo jedna. "Velitelia musia mať k dispozícii zdroje a flexibilitu, ktorú potrebujú pre svoju prácu," dodal Bush, ktorý ocenil alianciu za pomoc Afganistanu dostať sa "z nočnej mory totality" k stabilite a trvalej prosperite.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová však zdôraznila, že jej krajina nebude neustále rozširovať svoju 2900-člennú misiu, aj keď uviedla, že v prípade nutnosti by nemecké sily mohli byť rozmiestnené aj na juhu. Kanadský minister zahraničných vecí upozornil, že verejná podpora klesne, ak ďalšie štáty neuvoľnia obmedzenia týkajúce sa ich vojakov a nepomôžu kanadským silám v južnej afganskej oblasti. V Afganistane už zahynulo 44 kanadských vojakov, len tento rok ich bolo 36. Väčšina zahynula po presune jednotiek NATO na juh začiatkom leta. Poľský minister obrany povedal, že vyslanie stoviek nových poľských príslušníkov do Afganistanu bude čiastočne odložené asi o tri týždne, pretože pre nich neboli načas dostavané kasárne.
Téma Afganistanu podľa nemenovaného diplomata dominovala na večeri v utorok, ktorou sa v hlavnom lotyšskom meste Riga odštartoval vôbec prvý summit na území bývalej sovietskej republiky. Lídri však nedokázali presvedčiť niektoré krajiny, aby zmiernili obmedzenia týkajúce sa presunu ich vojakov, povedal zdroj.
Stredajšie vyhlásenie na záver summitu "vyzve afganskú vládu, aby prijala výraznejšiu úlohu pri udržiavaní bezpečnosti a bude obsahovať aj výzvu OSN, aby preukázala vedúcu úlohu v krajine," dodal diplomat.
De Hoop Scheffer vyzval spojencov, aby nestrácali odvahu, pričom misiu označil za uskutočniteľnú. "Musíme byť otvorení voči riziku, ale tiež nesmieme príliš dramatizovať. NATO je v Afganistane tri roky, dosť dlhý čas na to, aby sme vedeli, ako uspieť," uviedol. Aj keď všetkých 26 členov aliancie vyslalo vojakov do Afganistanu, Veľká Británia, Kanada a USA ako aj ďalšie krajiny, bojujúce proti Talibanu na juhu krajiny, kritizovali Nemecko, Taliansko, Španielsko a Francúzsko ponechávajúcich svojich vojakov na pokojnejšom severe a západe krajiny. "Iné krajiny NATO tam majú vojakov, ale namietajú proti ich využitiu ako aj vybavenia a to v čase, keď velitelia v poli nutne potrebujú ďalšie sily," uviedla lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová. "NATO si nesmie dovoliť prehrať tento dôležitý boj proti regresívnym silám ožívajúceho povstaleckého hnutia tým, že bude nerozhodné alebo mu bude chýbať zodpovednosť," uviedla.