MINSK 28. november (SITA/AFP) - Summit 11 krajín bývalého Sovietskeho zväzu združených v Spoločenstve nezávislých štátov (SNŠ) sa skončil v utorok bez akýchkoľvek dôležitých rozhodnutí. V skupine, ktorá sa stretla v bieloruskom hlavnom meste Minsk, vládlo napätie v súvislosti s úlohou Ruska na poli energetiky a pre koketovanie niektorých krajín SNŠ s členstvom v Severoatlantickej aliancii (NATO). Zdá sa, že požiadavka hostiteľa, bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, na väčšiu spoluprácu v rámci SNŠ s cieľom "zlepšiť pozíciu regiónu na medzinárodnom poli" zostala bez povšimnutia. Všetci účastníci sa po skončení summitu rýchlo odobrali preč s výnimkou kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ktorý musel novinárom oznámiť, že rozhodnutia spojené s reformou organizácie sa odkladajú do budúceho júna.
K celkovej disharmónii medzi členmi skupiny sa pridal aj Kremľom koordinovaný odchod ruských novinárov, ktorí bojkotovali záverečnú tlačovú konferenciu na protest proti bieloruským úradníkom, ktorí odmietli vpustiť troch novinárov zo sprievodu ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Na margo napätých vzťahov medzi Gruzínskom a Ruskom Nazarbajev povedal, že Putin a gruzínsky prezident Michail Saakašvili si "vymenili názory", čo bolo "užitočné". Pred odchodom do Minska Saakašvili obvinil Moskvu z používania násilnej taktiky, keď povedal: "Rusko vyvíja silný tlak na Gruzínsko s cieľom vyprovokovať vnútorný kolaps" v jeho rozdelenej krajine.
Putin sa mal na summite stretnúť s Lukašenkom na bilaterálnych rokovaniach. Ruské médiá predpovedali, že stretnutie "by sa mohlo pre Rusko skončiť nedobre", ako napísal vplyvný denník Kommersant. Spor pre odmietnutie troch ruských novinárov odráža rastúce napätie medzi Moskvou a Minskom, ktoré boli dlho považované za blízkych spojencov. Lukašenko stráca s Ruskom trpezlivosť. Minulý týždeň navrhol spojenie s Ukrajinou s cieľom dosiahnuť lepšiu dohodu s Moskvou o cenách zemného