RIGA 28. novembra (SITA) - Slovensko na utorkovom zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC) v lotyšskej Rige ešte nezaujme definitívny postoj k požiadavke aliancie a USA na prevelenie slovenských vojakov pôsobiacich v Afganistane do oblastí Kandaháru na nepokojnom juhu krajiny. "Táto otázka nie je uzatvorená ani pozitívne ani negatívne. Nie je rigorózne nie, ale ani áno," povedal v utorok v lietadle smerujúcom do Rigy hovorca slovenského prezidenta Marek Trubač.
Prezident Ivan Gašparovič je podľa Trubača skôr za to, aby Slovensko požiadavke NATO vyhovelo. Premiér Robert Fico je však iného názoru. Ministerstvo obrany k tejto otázke zatiaľ nechcelo zaujať stanovisko, minister František Kašický by sa mal vyjadriť v stredu. Podľa prezidenta Slovensko potrebuje nejaký časový priestor, aby sa k tejto otázke mohlo definitívne vyjadriť. Slovensko sa podľa prezidenta rozhodne až po splnení určitých podmienok.
Na operáciách aliancie v Afganistane sa podieľajú všetky členské krajiny NATO, u niektorých z nich však mandát schválený ich národnými parlamentmi vylučuje zapojenie do bojových operácií. Práve to by Američania a vedenie aliancie chceli zmeniť, nie všetky krajiny sa však k týmto požiadavkám doteraz stavali pozitívne. Nemecko, ktorému bola adresovaná podobná požiadavka ako Slovensku, napríklad už avizovalo, že v stredu na summite v Rige túto požiadavku odmietne.
V protiklade s váhaním niektorých členov NATO vrátane Slovenska vyslať svojich vojakov aj do oblastí, kde je vyššie riziko straty životov, v sobotu generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer vyhlásil, že všetkých 26 členov aliancie poskytne v Afganistane naliehavú pomoc spojeneckým jednotkám v prípade potreby na ktoromkoľvek území. "V prípade mimoriadnej okolnosti, každý spojenec prispeje a pomôže ďalšiemu spojencovi," povedal šéf NATO v rozhovore pre tlačovú agentúru AP. Podľa Scheffera má práve summit v Rige potvrdiť, že v čase ohrozenia budú všetci spojenci držať spolu.
Operácia NATO v Afganistane je hlavnou témou summitu aliancie v Rige, rokuje sa však aj o zvýšení výdavkov členských štátov na obranu ako aj o rozšírení spolupráce NATO s niektorými ázijskými či severoeurópskymi nečlenskými krajinami. Posilnenie spolupráce s piatimi krajinami - Japonskom, Južnou Kóreou, Austráliou, Švédskom a Fínskom tak bude popri operáciách NATO v Afganistane hlavnou agendou prebiehajúceho summitu NATO.