KYJEV 28. novembra (SITA/AP) - Ukrajinský parlament v utorok schválil zákon, podľa ktorého bol hladomor v rokoch 1932 - 33 genocídou ukrajinského obyvateľstva. Zákon podporilo 233 poslancov, proti bol len jeden. K veľkému hladomoru došlo počas násilnej kolektivizácie presadzovanej sovietskym diktátorom Stalinom. Zákon, aby sa hladomor, ktorý si vyžiadal približne 10 miliónov obetí, oficiálne považoval za genocídu, presadzoval prezident Viktor Juščenko. Rusko Kyjev pred takýmto krokom vystríhalo.
Stalin hladomor vyprovokoval v rámci kampane na ovládnutie roľníkov tým, že ich nútil, aby sa vzdali pôdy a vstúpili do kolchozov. Táto politika znamenala mimoriadnu pohromu najmä pre Ukrajinu. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Sovietske úrady hladomor zatajovali, ale v roku 2003 Ukrajina odtajnila viac ako tisíc dokumentov. Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov začali hladomor z roku 1933 považovať za genocídu.
Snaha prezidenta Juščenka, aby aj jeho krajina hladomor takto oficiálne označila, sa však na samotnej Ukrajine stretla s odporom. Rusko argumentuje tým, že organizovaný hladomor sa nedotkol iba Ukrajincov, ale aj ľudí v Rusku a Kazachstane. Ukrajinskí komunisti Juščenkovú snahu tiež odmietali.