Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, ktorého krajina v súčasnosti podľa princípov rotujúceho predsedníctva organizácii predsedá, v júli povedal, že SNŠ by sa malo sústrediť na ekonomickú spoluprácu. Ruský denník Nezavisimaja Gazeta v utorok napísal, že Nazarbajev podporuje transformáciu SNŠ na zónu voľného obchodu, akou je Európska únia (EÚ). To by pomohlo aj Ukrajine, Gruzínsku a Moldavsku, ktoré sa snažia vymaniť z ruského tieňa a o budúcnosti skupiny, v ktorej by dominovalo Rusko, sa vyjadrujú skepticky. Trojica krajín spolu s Azerbajdžanom už vytvorila skupinu, ktorú možno považovať za alternatívu k spoločenstvu.
K reforme pristupujú s odporom najmä oddaní stúpenci organizácie, ako je napríklad Bielorusko, ktorého autoritársky prezident Alexander Lukašenko povedal, že rozhovory o premene organizácie sú v záujme "nepriateľov", ktorí chcú prebrať vládu nad SNŠ. "Náš summit je ostro sledovaný, nielen v krajinách SNŠ, ale celým svetom, " povedal Lukašenko na otváracom ceremoniáli v novej Národnej knižnici v Minsku.
Podľa informácií ruských médií by hlavy štátov mali na summite prediskutovať bezpečnostné otázky a stratégie spojené s bojom s nelegálnou migráciou. Niekoľkí predstavitelia by mali viesť bilaterálne rokovania . Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a prezident Arménska Robert Kočarian majú naplánované rozhovory o spore oboch krajín pre územie Náhorného Karabachu. Ruský prezident Vladimir Putin a gruzínsky prezident Michail Saakašvili by mali pozornosť zamerať na napäté vzťahy medzi oboma krajinami. Kremeľ poprel, že by mal Putin na programe rokovanie s gruzínskym lídrom, ale Saakašvili pred svojím odchodom do Minsku zdôraznil, že by bolo "veľmi dobré", keby sa mohol rozprávať s Putinom.
Jeden zo zakladateľov SNŠ, bývalý bieloruský líder Stanislav Šuškevič, povedal, že vďaka SNŠ sa krvipreliatie pri rozpade Sovietskeho zväzu minimalizovalo. "Toto nie sú 15. narodeniny SNŠ, ale 15. výročie pohrebu Sovietskeho zväzu," povedal. Podľa neho sa dôvody na pretrvanie spoločenstva neustále vytrácajú, pretože jeho členovia si zvolili rôzne cesty. "Ukrajina chce vstúpiť do EÚ. Aký spoločný záujem by mohla mať s Uzbekistanom?" pýta sa Šuškevič.
Organizácia Amnesty International v predvečer summitu vyzvala SNŠ, aby konečne zrušili trest smrti, ktorý platí v rámci jeho územia. Siedmi členovia spoločenstva obmedzili trest smrti a v troch z nich - Rusku, Kazachstane a Tadžikistane - platí na výkon trestu moratórium. Bielorusko a Uzbekistan naďalej trest smrti uplatňujú. Podľa Amnesty International sú podmienky vo väzeniach pre väzňov odsúdených na smrť neľudské.