Národné zhromaždenie s prevažne komunistickým obsadením schválilo vstup do WTO počtom hlasom 444 ku 3, pričom dvaja poslanci sa na hlasovaní nezúčastnili. Vietnamský prezident Nguyen Minh Triet vyzval zhromaždenie, aby schválilo návrh zákona, a dodal, že "vstup do WTO bude mať priamy dosah na ekonomické vzťahy medzi Vietnamom a ďalšími členmi WTO a svetovou ekonomikou. Členstvo nám umožní získať viac domácich, ako aj zahraničných investícií a pomôže Vietnamu pozdvihnúť jeho pozíciu vo svete."
Vietnam, ktorý bol tento mesiac hostiteľom summitu lídrov krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), privítal možnosť začleniť svoju rýchlo sa rozvíjajúcu ekonomiku do WTO. Hrubý domáci produkt vzrástol v roku 2005 o osem percent a je na dobrej ceste, aby si to zopakoval aj tento rok a stal sa druhou najrýchlejšie sa rozvíjajúcou ekonomikou hneď za svojím čínskym susedom. Niektorí pozorovatelia však upozorňujú, že v krajine prevláda byrokracia, korupcia a nedostatočná infraštruktúra a po hromadnom nástupe zahraničných firiem na vietnamský trh niektoré štátne firmy zaniknú.
Minsiter obchodu Truong Dinh Tuyen, ktorý viedol rokovania o vstupe svojej krajiny do WTO, povedal, že "začlenením do WTO si Vietnam udrží silný rast a investičné prostredie sa stane viac transparentným, zdravším a stabilnejším". Taktiež ale varoval, že ekonomická globalizácia prehlbuje rozdiely medzi krajinami a "podnikateľské prostredie v krajine sa stane neľútostnejším".
Na základe dohody medzi USA a ďalšími obchodnými partnermi, ako aj WTO, musí Vietnam zmeniť svoju obchodnú politiku. Jednou z najťažších prekážok zostáva normalizácia obchodných vzťahov s USA.