Riga 28. novembra (TASR) - Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer dnes na summite aliancie v Rige vyjadril presvedčenie, že vojenská operácia aliancie v Afganistane uspeje. Zároveň vyzval členské krajiny, aby nestrácali odvahu napriek zintenzívneniu útokov hnutia Taliban a neočakávane vysokým stratám.
De Hoop Scheffer tiež vyjadril nádej, že do roku 2008 by mohli afganské sily začať preberať zodpovednosť za bezpečnosť v krajine. "Chcel by som dúfať, že do roku 2008 dosiahneme výrazný pokrok a že efektívne a dôveryhodné afganské bezpečnostné sily postupne prevezmú kontrolu," povedal.
Dodal však, že znižovanie počtu vojakov NATO v Afganistane ešte nepredpokladá. Naopak, apeloval na spojencov, aby pre afganskú operáciu poskytli viac vojakov s menšími národnými reštrikciami pre ich nasadenie.
"Naša úniková stratégia bude závisieť od toho, či bude mať Afganistan vlastné bezpečnostné sily," povedal s tým, že NATO spustí výcvikový program pre afganskú armádu.
"Afganistan je ďmission possibleď. Musíme byť úprimný o rizikách, ale tiež musíme predísť prílišnej dramatizácii. NATO je v Afganistane tri roky - dosť času na to zistiť, čo je potrebné pre úspech," vyhlásil de Hoop Scheffer.
Generálny tajomník vyzval aj na rozsiahle reformy s cieľom transformovať NATO na "významný strategický nástroj pre riešenie výziev 21. storočia.
"V štruktúre NATO je stále príliš veľa odkazov na studenú vojnu, dodal a zároveň zdôraznil potenciál partnerstva s krajinami z rôznych častí sveta.