TEHERÁN 27. novembra (SITA/AFP) - Iracký prezident Džalál Talabání v pondelok požiadal Irán o pomoc pri potláčaní násilia v jeho krajine. Na úvod dvojdňovej návštevy zdôraznil, že Irak potrebuje všestrannú podporu Teheránu v boji proti terorizmu a pri obnove bezpečnosti a stability. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád svojmu irackému partnerovi pomoc prisľúbil a na úvod stretnutia s Talabáním zdôraznil, že "pre irackých bratov urobia všetko, čo je v ich silách na zavedenie a posilnenie bezpečnosti v Iraku."
Talabání, ktorý sa má v utorok stretnúť aj s najvyšším duchovným vodcom ajatolláhom Alím Chameneím, ďalej povedal, že jeho návšteva v prevažne šiitskom Iráne, ktorý Washington obviňuje z podnecovania sektárskeho násilia v Iraku, je zameraná na "rozšírenie vzťahov vo všetkých oblastiach". "Rozhovory sa budú týkať záležitostí ako politika, obchod, ropa, kultúra a hlavne bezpečnosť," uviedol iracký prezident, Kurd, ktorý má dobré vzťahy s Teheránom.
Veľká Británia v pondelok odsúdila Irán za podnecovanie násilia v Iraku, čo označila za neakceptovateľné. Zároveň vyzvala Teherán, aby so Západom spolupracoval ako konštruktívny partner, v opačnom prípade bude čeliť väčšej izolácii. Britský minister obrany Des Browne uviedol, že Irán "má vplyv vo vnútri Iraku, moc posilniť alebo oslabiť vášne, začať dialóg alebo ho zastaviť".
Irán rozhodne odmieta zasahovanie v Iraku a tvrdí, že iracký konflikt bude vyriešený, ak sa z Iraku stiahnu okupačné sily na čele s USA. "Situácia spôsobená nepriateľmi v Iraku zraňuje všetkých Iráncov a moslimské srdcia," uviedol Ahmadínedžád, "bezpečný, rozvíjajúci sa a silný Irak bude slúžiť záujmom Iránu, Iraku a regiónu." V nedeľu Ahmadínedžád vyzval všetkých obyvateľov Blízkeho východu a Afganistanu, aby sa spojili a vyhnali zahraničných okupantov.
Talabání, ktorého Vlastenecký zväz Kurdistanu (PUK) Irán v minulosti podporoval, bol na prvej návšteve v Teheráne v novembri 2005. Navštívil ho šesť mesiacov po svojom zvolení a išlo o prvú cestu najvyššieho irackého predstaviteľa do Teheránu od čias prezidenta Abdíla Rahmána Arífa, ktorý bol na poste v rokoch 1966 až 1968. Irak a Irán bojovali proti sebe vo vojne v rokoch 1980 až 1988, ich vzájomné vzťahy sa zlepšili po páde Saddáma Husajna pred vyše tromi