BRUSEL 27. novembra (SITA/AFP) - Rumunský nominant na post európskeho komisára pre viacjazyčnosť Leonard Orban obhajoval v pondelok svoj budúci post s cieľom vyvrátiť tvrdenia, že Rumunsko dostalo bezvýznamnú funkciu. Orban a budúca bulharská komisárka Meglena Kunevová osobitne čelili otázkam europoslancov, aby ukázali, či sa hodia na navrhnuté posty.
Obe krajiny vstúpia do Európskej únie 1. januára, a preto majú právo nominovať jedného zástupcu do Európskej komisie (EK). Kunevová bola nominovaná na post komisárky pre ochranu spotrebiteľov. Orbana sa najskôr europoslanci a neskôr aj novinári pýtali, či je viacjazyčnosť, ktorá bola pôvodne súčasťou vzdelávania, dostatočne dôležitá v porovnaní s inými postami, akými sú napríklad zahraničné vzťahy, poľnohospodárstvo alebo energetika. "Myslím si, že je to významné portfólio," kontroval Orban s argumentom, že jeho odbor zodpovedá za udržanie "životne dôležitej" diverzity Európskej únie a dialógu medzi kultúrami. Povedal, že na organizačnej úrovni bude zodpovedný za 3400 ľudí, čo je 15 percent z celkového počtu zamestnancov EK. Orban povedal: "Európski občania sa boja, že rýchlo sa rozširujúca únia ohrozí ich vlastnú identitu, ich vlastnú kultúru. Keď hovoríme o imigrácii, zdravotníctve, ochrane spotrebiteľa, ľudia chcú participovať na rozhodovaní. Ale to nemôžu, kým európske inštitúcie nebudú absolútne transparentné, vo všetkých jazykoch."
Parlamentné výbory oboznámia so svojím názorom, či už pozitívnym alebo negatívnym, na nominantov oboch krajín predsedu Európskeho parlamentu (EP) Josepa Borrella. EP ako celok bude o nomináciách na komisárov hlasovať počas svojho zasadnutia v Štrasburgu v dňoch 11.-14. decembra.
Orbán, ktorý bol hlavným vyjednávačom Rumunska pre vstup do EÚ od roku 2001, je druhým nominantom Bukurešti. Rumunsko pôvodne na post komisára vybralo Varujana Vosganiana, ktorý svoju kandidatúru stiahol minulý mesiac pre neschopnosť získať podporu európskej exekutívy v odpovediach na otázky súvisiace s jeho krajne pravicovými názormi a pre nedostatok skúseností na poli EÚ.