Drážďany 27. novembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová bude pokračovať v reformnom smerovaní svojej vlády, je však skeptická čo sa týka prístupových rokovaní EÚ s Tureckom.
"My sme stranou reforiem v Nemecku. Chceme zmeny, aby sa zachovala sloboda, spravodlivosť a solidarita," vyhlásila Merkelová pred asi 1000 delegátmi dvojdňového zjazdu svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorý sa dnes začal v Drážďanoch.
Kancelárka vo svojom prejave pozitívne zhodnotila prvý rok pôsobenia vo funkcii. Rok 2006 označila za "dobrý pre Nemecko", no zároveň pripustila, že koaličná spolupráca so sociálnymi demokratmi nie je vždy bezproblémová. Dôležité však je, že vlaňajšie predčasné voľby odstavili od kormidla červeno-zelenú vládu a CDU robí z Nemecka "niečo viac".
Merkelová vyzvala CDU na zomknutosť. Názorové prúdy môžu stranu posúvať dopredu, ale mali by spolupracovať. "Ekonomika a sociálnosť u nás neboli nikdy v protiklade," zdôraznila na margo vnútrostraníckych diskusií o reformách.
Skepticky sa Merkelová aj tentoraz vyjadrila k prístupovým rokovaniam EÚ s Tureckom a opakovane sa vyslovila za privilegované partnerstvo s touto krajinou. "S Tureckom vedieme rokovania s otvoreným koncom," povedala. Jedným z východísk musí byť aj privilegované partnerstvo. Podľa Merkelovej EÚ nie je kresťanský klub, ale "klub hodnôt", ktoré vychádzajú z kresťanstva.
Dôležitým programom dnešného dňa zjazdu sú voľby nového predsedníctva strany. Merkelová kandiduje na predsednícku funkciu štvrtýkrát. Pred dvoma rokmi dosiahla svoj najhorší výsledok, keď dostala len 88,4 percenta hlasov delegátov.
Kresťanskí demokrati chcú na zjazde vyriešiť otázku, či zamestnanci vo vyššom veku v prípade výpovede môžu dlhšie ako doteraz poberať podporu v nezamestnanosti (tzv. Arbeitslosengeld I). Túto požiadavku predložil podpredseda CDU, premiér vlády Severného Porýnia-Vestfálska Jürgen Rüttgers. Jeho návrh má širokú podporu a delegáti by ho mali schváliť ešte dnes.
Prejsť by mal aj návrh, aby sa liberalizovala legislatíva v oblasti ochrany zamestnancov pred výpoveďou. Cieľom tohto opatrenia je stimulovať vytváranie pracovných miest.
Otázkou však je, či sa tieto návrhy podarí presadiť Merkelovej vo vláde. Sociálni demokrati (SPD) ako koaličný partner totiž vyčítajú CDU, že chce oslabiť práva zamestnancov. SPD tvrdí, že dlhšie vyplácanie podpory v nezamestnanosti znevýhodní mladších zamestnancov, pretože prostriedky pre ich finančnú podporu ubudnú.