Ľubľana 26. novembra (TASR) - Dve osoby utrpeli dnes skoro ráno zranenia, keď sa slovinská polícia pokúsila odstrániť cestnú blokádu, ktorú rozhnevaní ľudia postavili na protest proti návratu rómskej rodiny do ich dediny.
Informovala o tom slovinská televízna stanica RTVSlo. Počas protestov utrpeli ľahšie zranenia muž a žena. Vážnejším incidentom zabránil len príchod slovinského premiéra Janeza Janšu a dvoch ministrov jeho vládneho kabinetu, ktorí situáciu upokojili.
Rómska rodina bola pred štyrmi týždňami prinútená opustiť dedinu Ambrus, ležiacu 30 kilometrov juhovýchodne od slovinskej metropoly Ľubľana, a nájsť útočisko v azylovom zariadení, približne 90 kilometrov od dediny.
Rodinu, vrátane viac ako desiatky detí, koncom októbra pod policajnou ochranou presťahovali z osady na legálne získanom pozemku pri dedine Ambrus do domova pre žiadateľov o azyl.
Presunu predchádzali protesty dedinčanov proti prítomnosti Rómov, ktoré hrozili prerásť do násilností. Po tom, čo sa objavili správy o plánoch na presťahovanie Rómov do dediny Malo Hudo, protesty vypukli aj tam.
Rada Európy a organizácia na ochranu ľudských Amnesty International (AI) minulý týždeň kritizovali prístup Slovinska voči rómskej menšine. Komisár RE pre ľudské práva Thomas Hammarberg ostro odsúdil vysídlenie 35-člennej rómskej rodiny z Ambrusu, ktoré označil za "neprijateľné".
Hammarberg sa počas minulotýždňovej návštevy v Ľubľane stretol s predstaviteľmi vlády a Rómov. Svoje rozhovory označil za konštruktívne. Ako dodal, politici sa snažia rómsku rodinu chrániť a nájsť dlhodobé riešenie rómskej otázky.
Amnesty International vo svojej správe kritizovala prístup Slovinska k rómskej menšine v oblasti vzdelávania. "Väčšina rómskych detí nemá prístup k predškolskému vzdelávaniu," uvádza sa v správe. AI poukázala aj na skutočnosť, že veľký počet rómskych detí nedokončí povinnú školskú dochádzku.
Medzi prekážky pre vzdelávanie Rómov patria diskriminácia a rasizmus, ako aj jazykové bariéry a chudoba, ktorá je v tejto skupine obyvateľov veľmi rozšírená, konštatuje Amnesty International.
Slovinsko, od roku 2004 člen Európskej únie, bolo v minulosti kritizované za svoj prístup k riešeniu otázky menšín, osobitne problému tisícok osôb bez občianstva, ktoré pochádzajú z republík bývalej Juhoslávie a žijú v Slovinsku.
V poslednom sčítaní obyvateľstva sa za Rómov označilo 3246 Slovincov. Rómski predstavitelia tvrdia, že v dvojmiliónovej krajine žije viac ako dvojnásobne väčšia rómska komunita.