SME

Šiiti v Bahrajne bojujú vo voľbách o zmenu politického postavenia

MANAMA 25. novembra (SITA/AFP) - V Bahrajne sa v sobotu začali parlamentné a komunálne voľby v atmosfére obvinení zo snáh eliminovať zastúpenie šiitov. Volebné miestnosti sa otvorili krátko po 6. hodine ...

MANAMA 25. novembra (SITA/AFP) - V Bahrajne sa v sobotu začali parlamentné a komunálne voľby v atmosfére obvinení zo snáh eliminovať zastúpenie šiitov. Volebné miestnosti sa otvorili krátko po 6. hodine SEČ, pričom stovky mužov a žien čakali pred volebnými miestnosťami ešte pred ich otvorením. Okolo 295 tisíc voličov vyberie 39 poslancov v rovnakom počte volebných obvodov z 207 kandidátov, vrátane 17 žien. Jedno kreslo v 40-člennej snemovni vyčlenené pre ženy už patrí Latifii al-Gaúdovej, ktorá sa stane prvou ženskou zástupkyňou medzi poslancami v histórii kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu

Šiitská väčšina, čeliaca diskriminácii v krajine vedenej sunnitskou dynastiou, bojuje o dosiahnutie uznania. Hlavná šiitská frakcia sa však musela spojiť so sunnitskými liberálmi a ľavičiarmi. Podobne ako šiiti, aj oni bojkotovali posledné parlamentné voľby v roku 2002 z dôvodu nespokojnosti s reformami zavedenými kráľom Hamádom. Združenie islamskej národnej dohody (INAA), najväčšia šiitská formácia v kráľovstve, má 17 kandidátov, pričom ľavicové Združenie národnej demokratickej akcie zastupuje 6 kandidátov. Obe asociácie pred štyrmi rokmi bojkotovali voľby na protest proti rozdeleniu legislatívnych právomocí medzi parlament a rovnako početnú hornú snemovňu menovanú kráľom. Bahrajnskí šiiti stáli za protivládnymi protestmi v 90. rokoch, pri ktorých zahynulo najmenej 38 ľudí. Ich cieľom bolo obnovenie parlamentu rozpusteného v roku 1975. Počas pôsobenia končiacej snemovne došlo k zásadným zmenám v krajine, ktorá sa stala konštitučnou monarchiou.

SkryťVypnúť reklamu

Časť opozície bojkotuje aj terajšie voľby, a tí, ktorí sa zúčastnia, pochybujú o transparentnosti hlasovania a obviňujú vládu z machinácií s cieľom udržať provládnu sunnitskú dominanciu v štáte. Vláda od nich chce, "aby hlasovali za islamské hnutie a nezávislých, ktorí sú považovaní za provládnych," povedal ľavicový sunnitský kandidát Abdulráhman al-Nuaimí pre agentúru AFP. Okolo dvetisíc demonštrantov v piatok požadovalo vyšetrenie údajného sprisahania s cieľom marginalizovať šiitskú väčšinu a vyzvali na rezignáciu premiéra, šejka Chálifa bin Salmána al-Chálifa. Podľa vládnych dokumentov, ktoré nedávno prenikli na verejnosť, majú byť podporení provládni kandidáti rôznymi krokmi, vrátane udelenia občianstva cudzincom. Vláda obvinenie odmietla.

SkryťVypnúť reklamu

V kontroverznej správe bývalý vládny konzultant Saláh al-Bandar uviedol, že odhalil tajnú organizáciu pôsobiacu v rámci vlády, ktorá má "zbaviť práv podstatnú časť obyvateľstva ich práv", v narážke na šiitov tvoriacich asi 60 percent populácie krajiny. Hlasovanie pozorne sledujú susedné arabské monarchie obávajúce sa rastu vplyvu šiitov. Voľby však nie sú pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov, ktorých prítomnosť bahrajnská vláda odmietla.

Očakáva sa vysoká účasť na voľbách 40-člennej dolnej snemovne a 40 predstaviteľov samospráv, ktorých výsledky sa očakávajú najskôr v nedeľu. Druhé kolo oboch volieb sa má uskutočniť 2. decembra. Po zvolení dolnej snemovne vymenuje kráľ Hamád bin Isá al-Chálifa rovnako početnú hornú snemovňu, ktorá môže vetovať parlamentné zákonodarstvo, pričom podľa šiitov a opozície tento systém chráni dominanciu sunnitov. Dnes Bahrajn prežíva rozkvet sociálnych a politických slobôd po temnom období v 90. rokoch, keď šiitské povstanie tvrdo potlačila polícia. V roku 2002 kráľ obnovil parlamentné voľby po 26-ročnej prestávke. Bahrajnský parlament bol zvolený v roku 1973, rozpustili ho však o dva roky neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu