SME

Šiiti v Bahrajne bojujú vo voľbách o zmenu politického postavenia

MANAMA 25. novembra (SITA/AFP) - V Bahrajne sa v sobotu začali parlamentné a komunálne voľby v atmosfére obvinení zo snáh eliminovať zastúpenie šiitov. Volebné miestnosti sa otvorili krátko po 6. hodine ...

MANAMA 25. novembra (SITA/AFP) - V Bahrajne sa v sobotu začali parlamentné a komunálne voľby v atmosfére obvinení zo snáh eliminovať zastúpenie šiitov. Volebné miestnosti sa otvorili krátko po 6. hodine SEČ, pričom stovky mužov a žien čakali pred volebnými miestnosťami ešte pred ich otvorením. Okolo 295 tisíc voličov vyberie 39 poslancov v rovnakom počte volebných obvodov z 207 kandidátov, vrátane 17 žien. Jedno kreslo v 40-člennej snemovni vyčlenené pre ženy už patrí Latifii al-Gaúdovej, ktorá sa stane prvou ženskou zástupkyňou medzi poslancami v histórii kráľovstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Šiitská väčšina, čeliaca diskriminácii v krajine vedenej sunnitskou dynastiou, bojuje o dosiahnutie uznania. Hlavná šiitská frakcia sa však musela spojiť so sunnitskými liberálmi a ľavičiarmi. Podobne ako šiiti, aj oni bojkotovali posledné parlamentné voľby v roku 2002 z dôvodu nespokojnosti s reformami zavedenými kráľom Hamádom. Združenie islamskej národnej dohody (INAA), najväčšia šiitská formácia v kráľovstve, má 17 kandidátov, pričom ľavicové Združenie národnej demokratickej akcie zastupuje 6 kandidátov. Obe asociácie pred štyrmi rokmi bojkotovali voľby na protest proti rozdeleniu legislatívnych právomocí medzi parlament a rovnako početnú hornú snemovňu menovanú kráľom. Bahrajnskí šiiti stáli za protivládnymi protestmi v 90. rokoch, pri ktorých zahynulo najmenej 38 ľudí. Ich cieľom bolo obnovenie parlamentu rozpusteného v roku 1975. Počas pôsobenia končiacej snemovne došlo k zásadným zmenám v krajine, ktorá sa stala konštitučnou monarchiou.

SkryťVypnúť reklamu

Časť opozície bojkotuje aj terajšie voľby, a tí, ktorí sa zúčastnia, pochybujú o transparentnosti hlasovania a obviňujú vládu z machinácií s cieľom udržať provládnu sunnitskú dominanciu v štáte. Vláda od nich chce, "aby hlasovali za islamské hnutie a nezávislých, ktorí sú považovaní za provládnych," povedal ľavicový sunnitský kandidát Abdulráhman al-Nuaimí pre agentúru AFP. Okolo dvetisíc demonštrantov v piatok požadovalo vyšetrenie údajného sprisahania s cieľom marginalizovať šiitskú väčšinu a vyzvali na rezignáciu premiéra, šejka Chálifa bin Salmána al-Chálifa. Podľa vládnych dokumentov, ktoré nedávno prenikli na verejnosť, majú byť podporení provládni kandidáti rôznymi krokmi, vrátane udelenia občianstva cudzincom. Vláda obvinenie odmietla.

SkryťVypnúť reklamu

V kontroverznej správe bývalý vládny konzultant Saláh al-Bandar uviedol, že odhalil tajnú organizáciu pôsobiacu v rámci vlády, ktorá má "zbaviť práv podstatnú časť obyvateľstva ich práv", v narážke na šiitov tvoriacich asi 60 percent populácie krajiny. Hlasovanie pozorne sledujú susedné arabské monarchie obávajúce sa rastu vplyvu šiitov. Voľby však nie sú pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov, ktorých prítomnosť bahrajnská vláda odmietla.

Očakáva sa vysoká účasť na voľbách 40-člennej dolnej snemovne a 40 predstaviteľov samospráv, ktorých výsledky sa očakávajú najskôr v nedeľu. Druhé kolo oboch volieb sa má uskutočniť 2. decembra. Po zvolení dolnej snemovne vymenuje kráľ Hamád bin Isá al-Chálifa rovnako početnú hornú snemovňu, ktorá môže vetovať parlamentné zákonodarstvo, pričom podľa šiitov a opozície tento systém chráni dominanciu sunnitov. Dnes Bahrajn prežíva rozkvet sociálnych a politických slobôd po temnom období v 90. rokoch, keď šiitské povstanie tvrdo potlačila polícia. V roku 2002 kráľ obnovil parlamentné voľby po 26-ročnej prestávke. Bahrajnský parlament bol zvolený v roku 1973, rozpustili ho však o dva roky neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 435
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 210
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 942
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 606
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 277
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 383
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 029
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 700
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Indickí vojaci hliadkujú v Pahalgam.

India viní Pakistan s útoku na turistov.


TASR
Bazilika sv. Petra vo Vatikáne.

S pápežom sa už rozlúčilo vyše 125-tisíc ľudí.


TASR
Havarované lietadlo

Príčina pádu lietadla sa zisťuje.


TASR
Socha Alexandra Macedónskeho v Skopje.

Kráľovstvo Lynkestis prekvitalo na území dnešného Severného Macedónska.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu