KYJEV 24. novembra (SITA/AP) - Ukrajina si v sobotu pripomenie 73. výročie veľkého hladomoru z roku 1933, ku ktorému došlo počas násilnej kolektivizácie presadzovanej sovietskym diktátorom Stalinom. Téma hladomoru je na Ukrajine dodnes horúca. Prezident Viktor Juščenko chce, aby sa hladomor, ktorý si vyžiadal približne 10 miliónov obetí, oficiálne považoval za genocídu. Rusko však Kyjev pred takýmto krokom vystríha.
V najhoršej etape hladomoru denne zomieralo 33 tisíc ľudí. Pri prehlbujúcom sa zúfalstve sa rozšírili prípady kanibalizmu. "Jedli sa mačky, psy, ľudia sa začali jesť navzájom," povedala pre tlačovú agentúru AP 85-ročná Anna Vasilievová. Jej brat sa vtedy raz vrátil domov a povedal jej, že práve videl suseda jesť varenú ruku. Keď hladomor kulminoval, na uliciach miest ležali mŕtve telá, ktoré odvážali policajti. Mnohí rodičia opúšťali svoje deti na železničných staniciach v nádeji, že ich policajti dajú do sirotincov, v ktorých bolo jedlo. Veľa dedín úplne vymrelo. Ľudí, ktorí sa vzpierali konfiškácii potravín, posielali na Sibír a krádež klásku obila z poľa sa mohla skončiť trestom smrti. V prvých piatich mesiacoch roku 1933 na Sibír 55 tisíc Ukrajincov. Dvetisícsto ľudí vrátane žien a detí zastrelili.
Stalin hladomor vyprovokoval v rámci kampane na ovládnutie roľníkov tým, že ich nútil, aby sa vzdali pôdy a vstúpili do kolchozov. Táto politika znamenala mimoriadnu pohromu najmä pre Ukrajinu. Úrady prikázali každej dedine odovzdať určité množstvo obilia štátu, ale požiadavky boli vyššie ako úroda a dediny ich nemohli splniť. Nasledovalo rekvirovanie všetkých potravín a zákaz obyvateľov opustiť domovy, čo v podstate znamenalo ich odsúdenie na smrť vyhladovaním. Sovietske úrady hladomor zatajovali, ale v roku 2003 Ukrajina odtajnila viac ako tisíc dokumentov. Niekoľko krajín vrátane Spojených štátov začali hladomor z roku 1933 považovať za genocídu.
Snaha prezidenta Juščenka, aby aj jeho krajina hladomor takto oficiálne označila, sa však na samotnej Ukrajine stretla s odporom. Rusko argumentuje tým, že organizovaný hladomor sa nedotkol iba Ukrajincov, ale aj ľudí v Rusku a Kazachstane. Ukrajinskí komunisti Juščenkovú snahu tiež odmietajú. Juščenko v piatok, predvečer výročia vyzval politikov, aby pomenovali túto stránku ukrajinskej histórie a dodal, že smrť 10 miliónov ľudí nemôže byť nič iné ako genocída.
Prezident Juščenko sa chystá v sobotu položiť základný kameň pamätníka obetiam hladomoru. Ako spomienku na obete budú po celej krajine zapaľovať sviečky.