BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Výsledky piatkových rokovaní medzi lídrami Ruska a Európskej únie (EÚ), ktorí sa vo Fínsku stretli na jednodňovom summite, sú rozpačité. Rusko podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina neumožní zahraničným firmám prístup k svojim energetickým zdrojom. Moskva neratifikuje takzvanú energetickú chartu, ktorá by mohla neruským firmám zaručiť prístup k ruským nerastným zdrojom za rovnakých podmienok ako ruským subjektom. Rusko nepodpíše ani protokol o tranzite, na základe ktorého by sa ruský plynárenský gigant Gazprom musel vzdať monopolu na prevoz zemného plynu z Turkménska. Putin však podľa ruských predstaviteľov dodal, že niektoré časti energetickej charty môže zahrnúť do budúcich dohôd o spolupráci medzi Ruskom a EÚ.
Predstavitelia EÚ chceli na piatkovom summite EÚ-Rusko začať rokovať o novej zmluve o strategickej spolupráci únie a Ruska, ktorá by mohla nahradiť v súčasnosti platnú dohodu podpísanú ešte v roku 1997. EÚ chcela zvýšiť spoluprácu najmä v energetickom sektore, keďže únia je vo veľkej miere závislá na dovoze ropy a zemného plynu z Ruska. Platnosť súčasnej zmluvy sa skončí budúci rok, o novej dohode môže EÚ začať rokovať len v prípade súhlasu všetkých členských štátov. Otvoreniu rokovaní však bráni spor medzi Moskvou a Varšavou o ruskom zákaze dovozu mäsa z Poľska do Ruska. Putin tvrdí, že dovoz mäsa z Poľska Rusko zakázalo, pretože Poľsko umožňovalo cez svoje distribučné kanály pašovať do Ruska mäso z iných krajín, ktorých export nespĺňal potrebné normy, najmä z Číny a Indie.
EÚ sa podarilo uzavrieť dohodu s Ruskom o postupnom znížení poplatkov, ktoré Rusko účtuje leteckým spoločnostiam za prelet nad Sibírou. Rusko súhlasilo s postupným znižovaním preletových poplatkov a s ich úplným zrušením do roku 2013. Práve tieto poplatky boli hlavným sporným bodom pri schválení vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Európskou úniou. Eurokomisár pre dopravu Jacques Barrot uviedol, že zmluva pomôže znormalizovať letecké vzťahy medzi oboma stranami. "Dohoda významne zlepší konkurenčnú situáciu našich európskych aeroliniek a zjednoduší pôsobenie medzi Európou a rastúcimi trhmi v Ázii," dodal Barrot. Dohodu budú musieť ešte schváliť všetky členské štáty EÚ.
Summitu predsedal fínsky premiér Matti Vanhanen, ktorého krajina aktuálne predsedá Európskej únii. Putin sa na summite stretol so šéfom zahraničnej politiky EÚ Javierom Solanom, predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a s Vanhanenom. Putin a predstavitelia EÚ sa stretli aj s premiérom Islandu Geirom Haardem a nórskym predsedom vlády Jensom Stoltenbergom. Tí sa dohodli na užšej spolupráci v oblasti ochrany životného prostredia v zraniteľnom severnom regióne, ktorý sa rozlieha od Grónska cez severnú Európu k Rusku. Dokument - Severná dimenzia, ktorý podpísali, vyzýva na udržateľný rozvoj, stabilitu a prosperitu celého regiónu.
Ruský prezident sa na tlačovej konferencii po summite nevyhol ani otázkam súvisiacim so smrťou bývalého agenta ruskej tajnej služby Alexandra Litvinenka. Ten zo svojej otravy obvinil krátko pred smrťou Putina. Šéf Kremľu povedal: "Smrť človeka je vždy tragédiou, a preto mi to je ľúto." Litvinenko zomrel vo štvrtok v noci v londýnskej nemocnici University College Hospital. V polovici októbra obvinil Putina z vraždy novinárky Anny Politkovskej. Novinárku, ktorá sa špecializovala najmä na spravodajstvo z Čečenska, zavraždili 7. októbra pred jej moskovským domom.