Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana pri svojom príchode na summit povedal, že poľské veto "možno prekonať". Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy a európsku susedskú politiku Benita Ferrerová-Waldnerová zase vyhlásila: "Musíme prediskutovať sto iných vecí."
Jeden z členov ruskej delegácie novinárom v predvečer stretnutia povedal: "Je to na únii. Keď budú oni pripravení, my budeme pripravení vždy." Poľsko blokuje začatie rokovaní o novej dohode o spolupráci medzi Ruskom a EÚ. Platnosť súčasnej Dohody o partnerstve a spolupráci vyprší na budúci rok.
Poľsko odmietlo veto odvolať, kým Moskva nezruší zákaz na dovoz poľského mäsa a niektorých poľnohospodárskych produktov. Úlohu pri vete hrá aj odmietavý postoj Ruska voči podpisu medzinárodnej dohody o energetických investíciách a doprave.
V predvečer summitu Putin obhajoval ruský zákaz ako "technický problém", a nie "politický trik" a vyzval na vyriešenie problému na summite. Európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn vo štvrtkovom interview pre fínsku televíziu povedal, že ruská hrozba je "politickou hrou", ktorej zámerom je "vystaviť úniu tlaku".
Obchodné spory však nie sú jediné, ktoré zatieňujú rusko-európsky summit. Ruský zdroj povedal, že hrozí "výmena obáv" - Európa môže vysloviť "znepokojenie" nad stavom demokracie v Rusku a Moskva zase kritiku týkajúcu sa zneužívania zákonov proti etnickým Rusom na Balkáne. Rusko je vystavené istému tlaku aj po smrti bývalého špióna Alexandra Litvinenka. Ten bol veľkým kritikom Kremľu a preto existuje podozrenie, že za jeho smrťou spôsobenou neznámym jedom stojí práve ruská tajná služba.
Ruský prezident Vladimir Putin sa na summite stretne so Solanom, predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a fínskym premiérom Mattim Vanhanenom, ktorého krajina predsedá EÚ. Putin a predstavitelia EÚ sa stretnú aj s premiérom Islandu Geirom Haardem a nórskym predsedom vlády Jensom Stoltenbergom, aby prediskutovali spoluprácu v severnej Európe.