Viedeň 24. novembra (TASR) - Ani členstvo v Európskej únii nedokázalo zmeniť rakúske "ostrovné" zmýšľanie - skôr naopak. Na jednej strane by chceli zostať Rakúšania neutrálni voči Západu, na strane druhej akoby sa báli partnerstva s novými členmi Európskej únie strednej a východnej Európy, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse v súvislosti s výsledkami najnovšieho výskumu Rakúskej spoločnosti pre európsku politiku.
Prieskum ukázal, že 43 percent Rakúšanov odmieta užšiu spoluprácu s Maďarskom, Českom, Slovenskom a Slovinskom v rámci Európskej únie. Túto spoluprácu si vie predstaviť 38 percent respondentov, zvyšok je nerozhodný.
Výsledok je podľa rakúskeho denníka o to prekvapujúcejší, že rakúska vláda sa usiluje o užšiu spoluprácu so spomínanými krajinami v rámci tzv. regionálneho partnerstva.
Spomínaná izolacionistická nálada sa hodí aj do postoja Rakúšanov k prijatiu nových členov únie. Jasná väčšina obyvateľstva uprednostňuje prijatie bohatých európskych krajín, akými sú napríklad Nórsko a Švajčiarsko. Jedinou výnimkou je Chorvátsko, ktoré u domáceho obyvateľstva vzbudzuje pomerne veľké sympatie, pokračuje Die Presse. Ostatné krajiny Západného Balkánu, ako napríklad Bosnu-Hercegovinu alebo Macedónsko, Rakúšania ako potenciálnych členov odmietajú. Jasný nesúhlas s členstvom EÚ zaznieva aj v prípade Ukrajiny, Srbska a Turecka.
Prieskum zároveň ukázal zmenu pohľadu Rakúšanov na členstvo ich vlastnej krajiny v EÚ. Z pôvodného odmietavého postoja prešli obyvatelia Alpskej republiky k pragmatizmu. Väčšina z nich dnes uznáva hospodárske a geopolitické klady vstupu, zápory sa týkajú bezpečnosti. Za vystúpenie z Európskej únie by v súčasnosti hlasoval iba každý štvrtý Rakúšan.
Veľké rozdiely v postoji voči Európskej únii badať medzi prívržencami jednotlivých politických strán. Najviac sympatizantov EÚ je medzi voličmi Rakúskej ľudovej strany a Zelených (88 príp. 85 percent), kým za vystúpenie z EÚ by hlasovala väčšina voličov Slobodnej strany Rakúska (56 percent). Spomedzi prívržencov sociálnych demokratov je za zotrvanie v únii 69 percent, uzatvára Die Presse.