Belehrad 23. novembra (TASR) - Bývalý srbský vicepremiér Nebojša Čovič a líder Srbskej radikálnej strany (SRS) Vojislav Šešelj boli vopred informovaní o zámere mafie zavraždiť srbského premiéra Zorana Djindjiča, ktorý sa stal 12. marca 2003 obeťou atentátu. Na procese s predpokladanými páchateľmi to dnes vyhlásil korunný svedok Dejan "Bugsy" Milenkovič.
Čovič tvrdenia okamžite poprel, rovnako aj SRS. Šešelj momentálne v Haagu čaká na proces pre obvinenia z vojnových zločinov.
Milenkovič, v minulosti nižšie postavený člen tzv. zemunského klanu, je teraz chráneným svedkom a vypovedá za prísnych bezpečnostných opatrení.
Milenkovič pred špeciálnym súdom uviedol, že atentát zorganizovali bývalý veliteľ špeciálnej policajnej jednotky Milorad Ulemek a boss zemunského klanu Dušan Spasojevič.
"Rozhodnutie zabiť premiéra urobil Ulemek po dohode so Spasojevičom, lebo nám povedali, že sa nás (zemunský klan) pripravujú zatknúť. Ulemek povedal, že Čovič podporil jeho plán zavraždiť premiéra ..., o pláne bol informovaný aj Šešelj," povedal Milenkovič.
Čovič tvrdenia Milenkoviča odmietol. "Čo hovorí Bugsy je klasická lož, ohováranie a pokus pošpiniť moje meno," uviedol pre rozhlasovú stanicu B92.
"Nepoznám dôvody autorov, keďže neverím, že to (Bugsy) robí sám. Ale čas ukáže, kto je za týmto pokusom o manipuláciu s verejnosťou a celým prípadom," dodal Čovič, ktorý teraz vedie malú centristickú stranu.
Čovič smrť Djindjiča oznámil obyvateľom a pôsobil ako hlavný styčný predstaviteľ voči NATO po tom, čo aliancia v roku 1999 bombardovala vtedajšiu Juhosláviu.
Šešeljova ultranacionalistická SRS - ostrý oponent zásahov Západu do konfliktov v Bosne a Kosove - spolupáchateľstvo tiež odmietla. Podpredseda radikálov Tomislav Nikolič novinárom povedal, že Šešelj o vražde Djindjiča vopred nič nevedel. Tiež spochybnil dôveryhodnosť svedka, ktorého označil za "človeka, ktorý priznal účasť na vražde premiéra".
Milenkovič priznal, že bol vodičom počas neúspešného atentátu na Djindjiča z februára 2003. Tiež uviedol, že existovalo sedem plánov na zavraždenie reformátorského premiéra.
Spasojeviča zastrelila polícia krátko po atentáte. Ulemeka tento rok odsúdili na 40 rokov väzenia za jeho rolu na zavraždení bývalého srbského prezidenta Ivana Stamboliča, ku ktorej došlo v roku 2000, krátko pred pádom režimu autokratického prezidenta Slobodana Miloševiča.
Proces s 13 obvinenými sa začal deväť mesiacov po zabití Djindjiča. Päť obvinených je stále na úteku a proces čelí problémom, napríklad so sťahovaním svedectiev a zavraždenými svedkami.
V júni našli zabitého dôležitého svedka Zorana Vukojeviča. V septembri predsedajúci sudca náhle rezignoval. Neskôr svoje rozhodnutie zdôvodnil politickým tlakom. Proces sa musel začať nanovo, vrátane opätovného predloženia dôkazových materiálov.
Djindjič zohral dôležitú rolu pri zvrhnutí Miloševiča a jeho vydaní haagskemu tribunálu OSN, kde Miloševič v marci tohto roku zomrel krátko pred očakávaným vynesením verdiktu.
1 2 5 ari ed