"Nespravodlivé potrestanie, ako aj medzinárodná izolácia tureckej komunity na Cypre sa musí skončiť. Vzťahy vo všetkých oblastiach, predovšetkým v doprave, obchode, turizme, kultúre a športe sa musia rozvíjať," povedal prezident na stretnutí výboru OIK pre ekonomiku a obchod. Turecko vyzvalo členské štáty, aby navrhli konkrétny koncept spolupráce.
Turecko už roky tlačí na 57-člennú OIK, aby zmenila svoj postoj voči tureckej komunite na Cypre. Jednostranne vyhlásená Severocyperská turecká republika je uznaná iba Ankarou a v rámci OIK má iba štatút pozorovateľa. V roku 2004 OIK vyslala voči republike ústretový signál, avšak oficiálne ju neuznala. Toto gesto nasledovalo potom, ako turecká komunita na Cypre v referende 2004 podporila plán OSN zjednotiť ostrov. Referendum však nebolo prijaté, nakoľko ho odmietli Gréci žijúci na ostrove. Cyperská republika sa 1. mája 2004 stala členom EÚ.
Cyprus sa rozdelil v roku 1974 potom, ako Turecko obsadilo jednu tretinu ostrova na protest proti pripojeniu Cypru ku Grécku. Otázka Cypru je jednou z hlavných prekážok pre vstup Turecka do EÚ.